Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2.160 gün erken emekli eder

Torba yasa milyonlarca insanı borçlarından kurtarırken çalışan anneye müjde veriyor. 3 çocuk borçlanmasıyla 2.160 gün kazanacak olan kadınlar 6 yıl erken emekli olabilecek

Giriş Tarihi: 20.9.2014
Torba yasa yürürlüğe girdi. Kamu alacakları yapılandırılıyor. Bu fırsatı kaçırmadan müracaat edin vergiden SGK borçlarına, Bağ-Kur'dan Genel Sağlık Sigortası ödemelerine kadar her türlü borcunuzu faizlerini sildirerek kolay taksitlerle ödeyin. Torba yasa annelere de önemli bir imkân getiriyor. Bir anlamda erken emeklilik için bu imkân daha önce de vardı, ama kapsamı genişletildi. Sigortalı olduktan sonra doğum yapan anneler 3 çocuğa kadar borçlanarak 2160 gün yani 6 yıl prim kazanabilecek. Daha önce 2 çocuk olan borçlanma 3 çocuğa çıkarken sadece SSK'lılara olan hak Bağ-Kur'lu ve memur kadınlara da tanınmış oldu. Borçlanacağınız sürelerde çalışmamış, yani adınıza prim ödenmemiş ve çocuğun yaşamış olması gerekiyor. Her çocuk için 720 gün borçlanma hakkınız bulunuyor. Ne kadar prim eksiğiniz varsa o kadar borçlanarak bu süreleri beklemeden emeklilik hesabınıza katabiliyorsunuz. Yaş ve yılını doldurmuş bir annenin 2160 gün prim eksiği varsa 3 doğum da yapmışsa bir kerede bu süreyi borçlanarak 6 yıl beklemeden emekli olabilir. Bu annemiz normal şartlarda 6 yıl daha çalışıp bu primleri ödemek zorunda kalacaktı. Ancak şimdi 6 yıl erken emekli olacak. Priminiz tamam ve yaşı bekliyorsanız o zaman borçlanmaya gerek yok. Çünkü doğum borçlanması yaşı geriye çekmiyor.

MİKTARI SİZ BELİRLERSİNİZ
Oysa erkekler sigortalı oldukları tarihten önceki askerliklerini borçlanarak işe başlangıç tarihlerini geriye çekebiliyor ve yaş şartını düşürebiliyor. Bu hak kadınlara henüz verilmedi. Kadınlar ise doğum borçlanması için stajyerlik başlangıçlarını ilk tarih olarak kullanabiliyor. Doğum borçlanması başvurusu yapıp sonra ödeme yapmazsanız işlem iptal edilir ama hakkınız ölmez. Yeniden başvurmanız gerekir. Başvuruda ödeyeceğiniz miktarı siz belirliyorsunuz.

BANKAYA BULAŞMAYIN…
Okuyucularımdan gelen yoğun telefonlar üzerine bu uyarıyı yapma ihtiyacı duydum. Torba yasa ile borçlarını ödemek isteyen vatandaşlar para arayışına girmiş durumda. Bunun için de bankadan kredi çekeceklerini söylüyorlar. Bankalara faizle ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Yasa borcu 18 taksite kadar bölüp, faizleri siliyor. Böylece bankaya ödeyeceğiniz taksitten düşük miktar ortaya çıkıyor. Ödemeler de iki ayda bir yapılıyor.

TAŞERONUN KADRO YOLU
Yukarıdaki başlıkla bu köşede 3 Mayıs 2014'te bir yazı yazmış ve taşeron işçilerini kadroya götürecek yolu anlatmıştım. O zaman bazıları 'Böyle olmaz' türünden itirazlarda bulunmuşlardı. Şimdi geldiğimiz noktada yazdıklarımızın ekimde tasarı olarak gelmesi bekleniyor. Muvazaa kararı aldıranlar asıl işçi sayılacak. Kamuda asıl işi yapan taşeron olmayacak. İşçi kardeşlerimiz adına bu gelişmeler bizi de memnun ediyor.

SON ÜÇ AY HESAPLANIR
Doğum iznine ayrıldığımızda SGK'dan aldığımız para, son ay maaşımıza göre mi belirleniyor, yoksa bütün senenin ortalamasına göre mi? N.M.K.
Annelerin doğum izninde aldıkları geçici iş görmezlik ödeneği son 3 aydaki maaşınızın ortalaması alınarak hesaplanıyor. Ayakta tedavilerde maaşınızın 3'te 2'si, yatarak tedavilerde ise yarısı ödeniyor.

SİGORTALI ÇALIŞAMAZ
Bir devlet hastanesinde çalışıyorum. ek gelir amacıyla özel bir hastanede de çalışabilir miyim? (ismi saklı)

Devlet memurlarının başka bir işyerinde iş sözleşmesiyle yada bir sosyal güvenlik kurumu ilişkisi ile çalışmaları mümkün değil.

ÇOK AZ MİKTAR EDER
Annem 65 yaşında. 3 yıllık SSK'lı prim günü ödemesi var. Artık çalışamıyor. Bu meblağı para olarak talep edebilir miyiz? Özgül YILDIZ
Bu hakkınız var ama maalesef SGK paraları yatırdığınız dönemdeki miktarlarıyla ödüyor. Dolayısıyla alacağınız miktar 5-10 lira gibi komik rakamlar olabilir. İsteğe bağlı ile primleri tamamlamanızı tavsiye ederim.

NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?
09.02.1977 doğumluyum. 01.10.2001 tarihinden beri SSK'lı olarak serbest avukatlık yapıyorum. Ne zaman emekli olurum? Sera ÇALIŞLAR
Kendi büronuz varsa Bağ- Kur şartlarına tabisiniz. SSK'lı dediğinize göre bir büroda çalışıyorsunuz. Buna göre 7 bin prim günü ve 58 yaş şartlarıyla emekli olursunuz.
01.05 .1986 doğumluyum. Mart 2007 tarihinde sigortalı olarak işe başladım. Ne zaman emekli olabilirim? Hasan GÜNEŞ
Sigorta tarihiniz geç olduğu için emeklilik şartlarınızda değişti. Verdiğiniz bilgilere göre 7 bin prim günü ile 60 yaşınızda emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması yaş şartınızı geri çekmez.
05.06.1973 doğumluyum. İlk sigortalı olduğum tarih ise 01.10.1989. 6500 prim günüm var. Ne zaman emekli olurum? Serpil YÜCE
20 yıl 46 yaş ve 5375 prim günü şartlarına tabisiniz. Prim ve yıl şartınız tamamlanmış. Yaşınız ise 05.06 2019 tarihinde dolacak ve bu tarihte emekli olacaksınız.
01.10.1970 doğumluyum. SSK girişim 14.11.2003, sigortadan sonra 2 doğum yaptım. Ne zaman emekli olabilirim? Vildan TOPÇU
İlk sigortalılığa göre en az 4500 gün ve 58 yaştan kısmi emekli olabilirsiniz. Tam emeklilik için de 58 yaş ve 7 bin prim günü gerekir. Yaşınız dolduğunda primleriniz eksik olursa iki çocuk için borçlanma yaparak 1440 gün kazanırsınız.

Sorularınızı bekliyoruz
Her cumartesi bu köşede çalışma hayatıyla ilgili sorunlarınızı gündeme getiriyoruz. Sorularınızı bizesorun@ sabah.com.tr ve faruk.erdem@ sabah.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

HAFTA İÇİ HER GÜN SAAT 16.15'TE AHABER'DE BİZE SORUN PROGRAMI'NDA SORULARINIZI CEVAPLIYORUZ… Tel: 0212 300 66 66

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2.160 gün erken emekli eder
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN