Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KOBİ'ler istihdamı internette arıyor

Sarı sayfaların yerini alan insan kaynakları portallarının yarattığı online iş arama sektörü KOBİ'lerle büyüyor. Pazar bir önceki yıla göre yüzde 25 büyüdü

Giriş Tarihi: 23.9.2014
Gazetelerin seri ilanlarını içeren sarı sayfaları internet ortamına taşıyan online iş arama sektöründe gelişen teknolojinin sunduğu kullanım kolaylığı, şirketlerin personel arayışını tümüyle internete kaydırıyor. Türkiye'nin mavi yaka ve ara kademede insan kaynakları sitesi Eleman. net, sahip olduğu üye firma sayısı ile de online iş arama sektöründen en büyük payı alıyor. Geçtiğimiz yıl ağırlıklı olarak KOBİ'ler olmak üzere orta ve büyük ölçekli 160 bin üye firma sayısına sahip Eleman. net'in, üye firma sayısı bugün 200 bine ulaştı. Türkiye'de sarı sayfaların yerini alan insan kaynakları portallarının yarattığı online iş arama sektörü, iş arayan adayların yanı sıra, ilan yayınlayan şirketler aracılığıyla büyümesini sürdürüyor. Yaklaşık 60 milyon liralık bir pazar payına sahip olan ve yeni yatırımlarla hızlı bir gelişim atağında bulunan sektörün büyümesinde, Türkiye'de giderek artan yatırımlarla birlikte ortaya çıkan personel açığının payı oldukça yüksek. İşe alımlarda küçük ölçekli işletmelerden, global çapta faaliyet gösteren kurumsal şirketlere kadar birçok firmanın buluşma noktası haline gelen online iş arama sektörü, özellikle dijital ortamda kullanımı kolaylaştırıcı yönde yapılan yeni yatırımlar aracılığıyla her geçen gün daha da büyüyor. Türkiye'nin mavi yaka ve ara kademe insan kaynakları sitesi Eleman.net'in verileri de, dijital ortamda ilan yayınlayan şirketlerin sayısındaki artışı açıkça ortaya koyuyor. Eleman.net'in, üye firma sayısı bugün 200 bine ulaştı. Üye şirketlerin sektörel dağılımına bakıldığında ise, inşaat yüzde 8.17'lik oranla ilk sırada yer alıyor. Ardından sırasıyla gıda, tekstil, imalat ve internet sektörleri geliyor. Coğrafi dağılımda ise yüzde 46.1 ile İstanbul ilk sırada bulunurken, Ankara yüzde 9.92 ile 2'nci durumda.

YENİ YATIRIMLAR YOLDA
Teknolojinin gelişimine paralel olarak online iş arama sektörünün büyüme ve gelişme döneminde olduğunu vurgulayan Eleman. net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu: "Gelişmekte olan bir ülke olması nedeniyle Türkiye'de giderek artan yatırımlarla birlikte ortaya çıkan personel açığı, büyük ve küçük ölçekli şirketleri online iş arama sektörüne yoğunlaştırıyor. Geçtiğimiz yıl 160 bin olan üye firma sayımız bu sene 40 bin artışla 200 bine ulaştı. Bunda Eleman. net olarak gerçekleştirdiğimiz yazılım odaklı, kullanımı kolaylaştırmaya yönelik yatırımlarımızın payı oldukça büyük.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ'ler istihdamı internette arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN