Türkiye'nin en iyi haber sitesi

91 bin esnafın faizi silinecek

Esnafın kefalet kooperatiflerine olan borcunun faizi siliniyor. Bakan Canikli, "31 Ekim'e kadar borcunu ödeyenlerin faizi silinecek" dedi

Giriş Tarihi: 25.9.2014
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'den 91 bin esnafa faiz müjdesi geldi. Canikli, "31 Nisan 2014 itibarıyla esnafın kefalet kooperatiflerine ödenmemiş 460 milyon liralık ana para borcu var. Müracaat tarihi olan 31 Ekim 2014'e kadar ödenmesi durumunda faizinin tamamı silinecek" dedi. Kredi ve kefalet kooperatifleri ortaklarının borçlarının yapılandırılmasına ilişkin basın toplantısı düzenleyen Canikli, esnaf ve sanatkârın kredi finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla özel bir çalışma yürüttüklerini ifade etti. Gümrük Bakanı, bu çerçevede Halkbank aracılığıyla esnaf ve sanatkârlara uygun imkânlarla kredi sağlandığını kaydetti. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği Başkanı Abdulkadir Akgül de ilk defa böyle bir yapılandırma olduğunu ifade etti. Akgül, "Bu tamamen bir af gibi. Esnafı rahatlatmak açısından önemli. Bu rakam, yılların birikimi. Yıllardır ödenmeyen, kronikleşmiş durumda olan borçları sıfırlandırıyor" diye konuştu.

KAYNAK OLUŞUMUNDA ROLÜ BÜYÜK
Türkiye'de şu anda 900'ün üzerinde esnaf kefalet kredi kooperatifi olduğuna işaret eden Nurettin Canikli, finansman açısından bunların ciddi anlamda kaynak oluşumu sağladığına dikkati çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
91 bin esnafın faizi silinecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN