Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıldız: IŞİD'in petrolünü satmayız, sattırmayız

IŞİD petrolünün Türkiye üzerinden satıldığı iddialarına tepkisini sürdüren Bakan Yıldız, "Ne satarız, ne sattırırız" dedi. Yıldız enerjiye zam sinyali verdi

Giriş Tarihi: 27.9.2014
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Anadolu Ajansı Enerji Masası'na konuk oldu. Gündeme dair soruları yanıtlayan Bakan Yıldız, IŞİD petrolünün alınacağı, İsrail'e jet yakıtı satıldığı ve Türkiye'nin atom bombası yapacağıyla ilgili iddialara, "Bunlar Türkiye'nin uluslararası siyasi itibarının bozulmasına yönelik çalışmalardır" sözleriyle tepki gösterdi. IŞİD petrolünün Türkiye üzerinden satılamasının mümkün olmadığını vurgulayan Yıldız, "Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı'ndan aldığımız petrolün bile menşeine bakıyoruz. IŞİD'e asla finansman kaynağı oluşturmayız. Petrollerini satmayız, sattırmayız" diye konuştu.

IRAK'LA 4.5 MİLYAR $'LIK ANLAŞMA

Bakan Yıldız, Türkiye'nin Bağdat'ın kuzeyinde, 4.5 milyar dolarlık 3 bin megavatlık bir santral kuracağını söyledi. Irak Elektrik Bakanı Kasım Fehdavi ile görüştüklerini belirten Yıldız, "Santral için imza törenini yakında düzenleyeceğiz. Bu hem Türkiye hem de Irak'ın normalleşmesi açısından son derece önemli" dedi. Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı'nın 70 milyon tonluk kapasitesinin bulunduğunu hatırlatan Yıldız, Irak'ın, 50 milyar dolarlık ciroyu sadece bu hat üzerinden yapma imkânına sahip olduğunu ifade etti. Yıldız, "Bu kapasite ne yazık ki Iraklı kardeşlerimiz tarafından yeterince kullanılamıyor. Tüm kapasitemizin rahatlıkla kullanılabileceğini ve buna hazır olduğumuzu söyleyebilirim" dedi.
Enerjiye zam sinyali

BAKAN Yıldız, dolardaki artışın elektrik ve doğalgaza etkilerini değerlendirdi. Yıldız, "Zam için pazartesi akşamına kadar vaktimiz var. Dolar 2.25'leri buldu. Bizim için çok ciddi tehdit edici unsur. Biz dövizle alıp TL ile satan bir ülkeyiz. O yüzden her maliyet artışı bizim bu direnç noktamızı tabii ki etkiliyor" dedi. Özellikle Ukrayna üzerinden gelen batı hattından sağlanan doğalgazın kesilmesinin Türkiye'nin arz güvenliğini sıkıntıya sokabileceğini ifade eden Yıldız, "Son gelişmeler, aldığımız haberler, Ukrayna ve Rusya'nın bu manada AB ile bir anlaşma sürecine gittikleri şeklindedir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldız: IŞİD'in petrolünü satmayız, sattırmayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN