Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mehmetçiğin botu 300 gram hafifledi

Mehmetçikte "klimalı" bot dönemi başladı. Kara Kuvvetleri bünyesindeki askerlere haki renkli yeni botlar dağıtıldı. Yüksek teknolojiye sahip olan botlar 300 gram hafifledi

Giriş Tarihi: 4.11.2014
Mehmetçiğin botu 300 gram hafifledi
Türk Silahlı Kuvvetleri, Mehmetçiğin botunu değiştiriyor. Türk mühendislerin ürettiği yeni botların ihale süreci tamamlandı. 50 bin askerin kullanacağı yeni botlar Türkiye coğrafyasına uygun olarak üretildi. Zorlu arazilerde görev yapan Mehmetçiğin yaz, kış giyeceği botlar yalıtım özelliğine sahip. Yüksek teknolojiye sahip olan botlar eskisine oranla 300 gram hafifledi. Botlardaki hafifleme ise askerin hızını artıracak. Yaklaşık bir yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucu Yakupoğlu Deri Sanayi'nin (YDS) ürettiği botları tercih eden Kara Kuvvetleri Komutanlığı, ilk aşamada 50 bin çift botu teslim aldı. Kara Kuvvetleri'ne dağıtılan botlarla birlikte tüm birliklerde siyah botun yerini haki renkli yeni botlar aldı.

MOĞOLİSTAN DA SEÇTİ
Başta İngiliz ordusu olmak üzere birçok ülkenin askeri botunu üreten YDS'nin ileri teknoloji yeni botları eski botlara göre farklı sıcaklıkta ve soğuklukta kullanılabiliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne özel olarak üretilen botlar ayrıca Rus ve Azeri ordusunun da tercihi oldu. Yeni bir anlaşmanın ardından Moğolistan ordusu da Türk firmasını seçti. Böylece bir Türk firmasının ürettiği ürünler dünyanın önde gelen orduları tarafından tercih edilmiş oldu.

SPOR AYAKKABISI RAHATLIĞI SAĞLIYOR
Yeni botların içinde bulunan yalıtım özelliği sayesinde botlar yazın serin, kışın ise sıcak tutacak. Kara Kuvvetleri'nde uzun yıllar kullanılan siyah botların ağırlığı 2 kiloydu. Yeni botlarda ağırlık 300 gram azaltıldı. Botların ağırlığındaki bu azalma askerin hızını artıracak. İç taban teknolojisi sayesinde spor ayakkabısı rahatlığında olan yeni botlar yaz ve kış sürekli olarak kullanılabilecek. Nanoteknoloji ürünü, askeri kamuflajla uyumlu haki renkli botlardan Kara Kuvvetleri memnun kalırsa, ihalenin ikinci aşaması gerçekleşecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmetçiğin botu 300 gram hafifledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN