Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeşilçam'dan Hollywood'a köprü

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yeşilçam ile Hollywood arasında işbirliği köprüsü kuracak. Bakan Ömer Çelik, Türk dizilerinin de uluslararası etkinliğinin artırılması amacıyla destekleneceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 6.11.2014
Yeşilçam'dan Hollywood'a köprü
Türk sinemasının 100. yıldönümü etkinlikleri kapsamında, ABD film sektörünün kalbinin attığı Los Angeles'a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Yeşilçam ile Hollywood arasında işbirliği köprüsü kuracaklarını söyledi. Bakan Çelik, yabancı film şirketlerine Türkiye'ye gelmeleri için teşvik verileceğini, Türk dizilerinin de uluslararası pazarda etkinliğini artırmak üzere destek kapsamına alınacağını açıkladı. Çelik, uçaktaki sohbetimizde şu mesajları verdi:
TEŞVİK PAKETİ: Kanun tasarımız hazır. Bu kanunla hem yabancı işbirliklerine fırsat açılacak hem de onların buradaki operasyonlarına teşvik verilecek. Sinemamız küresel marka haline getirilecek. Türk dizilerini de desteklemeyi düşünüyoruz. Sinema konusunda bakanlıkla özel sektör işbirliği çok iyi işliyor.
YUMUŞAK GÜÇ: Yurtdışında soft power (yumuşak güç) olarak en güçlü aracımız sinema. Bakanlık olarak destek verdiğimiz filmler, vatandaşın seçtikleriyle de örtüşüyor. Vatandaşın destek verdiği film, uluslararası alanda da ödül alıyor. Vatandaşın beğenisiyle uluslararası kriterler örtüşüyor.
FERZAN ÖZPETEK: Roma'da AB toplantısındaydım. İtalyan Bakan, "Ferhan Özpetek İtalyan sinemasının en önemli yönetmenidir" dedi. Ben de "İtalyan değil, Türk yönetmendir" dedim. Bu sinema açısından başlı başına bir soft power.
FİLM PLATOSU: Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel, planlama yapıyor. Antalya'da bir film platosu kurulacak. Kocaeli'nde var, çok yetkin bir yer. Bunu en üst düzeyde yapmak ve yabancı şirketleri Türkiye'ye çekmek gerekiyor.

ANKARA'YA SİNEMA MÜZESİ
Oscar'a gidecek filme destek veriyoruz ama Oscar kazanacak bir film stratejisi yok. Oscar'a kadar gidecek süreçlere nasıl destek vereceğiz, neresinde olacağız? Bunu çalışıyoruz. Türk sinemasını dünya sinemasına açacak bir akım olarak destekleyeceğiz. Askeri darbelerin kültür ve sanata ihanetini görüyoruz. Arşivler yok edilmiş. Kişisel çabalarla elde edilmiş olanlar var. Ankara'da Sinema Arşiv ve Ulusal Müzesi'ni kuruyoruz.

UDİ YERVANT ARTIK DİYARBAKIR'DA
Seyahatimize Udi Yervant Bostancı da eşlik ediyor. Ermenice şarkı söylediği için tehdit ediliyor. Los Angeles'a geliyor, 21 yıl kalıyor. Benim, "Vatanınıza dönün" çağrımı duymuş. Dedi ki "Siz bu çağrıyı yapınca acaba güvenebilir miyim diye araştırdım. Hatta yanınızda çalışan birine ulaştım. Delikanlı adamdır, sözüne güvenilir dediler." Bu benim sözüm değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin sözü. Şimdi Diyarbakır'da. Doğduğu ev yok maalesef.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşilçam'dan Hollywood'a köprü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN