HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İspanya'nın ikinci devi ile görüşüyor

İspanyol , ’ndan hisse almak için Doğuş Holding ile görüşmeler yaptığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 19.11.2014 11:39 Güncelleme Tarihi: 19.11.2014 15:22
İspanya'nın ikinci devi Garanti Bankası ile görüşüyor
İspanya'nın ikinci büyük bankası BBVA Garanti Bankası'ndan yüzde 14,89 oranında daha hisse almak için görüşmeler yapıldığını açıkladı. Eğer anlaşma sağlanırsa BBVA Garanti Bankası'nda kontrol hissesine sahip olacak. İspanya'nın ikinci büyük bankası BBVA, hali hazırda yüzde 24,9'una sahip olduğu Garanti Bankası'ndan yüzde 14,89 oranında daha hisse almak için görüşmeler yaptığını bildirdi.

İspanyol piyasa regülatörüne açıklama yapan BBVA, yüzde 14,89 hisse için Doğuş Holding ile görüşmekte olduğunu bildirdi.

BBVA açıklamasına göre, Doğuş Holding ile anlaşılması halinde hisse oranı yüzde 39,9'a yükselecek ve yüzde 14,89 hissenin alınması Garanti Bankası'nın geri kalan hisseleri için çağrıda bulunulmasını tetiklemeyecek.

109 BİN ÇALIŞANI VAR

Garanti'de halen Doğuş Holding'in yüzde 20,41, Doğuş Araştırma Geliştirme'nin yüzde 3,8 hissesi bulunuyor. Garnti Bankası hisselerinin yüzde 51'i ise halka açık.

BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria) İspanya'nın en büyük ikinci bankası konumunda. 109 bin 305 çalışanı olan bankanın gelirleri 36 milyar doları geçiyor.

2.8 MİLYAR KAR

Garanti Bankası, bu yılın ilk dokuz ayında 2 milyar 862 milyon 21 bin TL konsolide net kâr elde etti. Bankanın konsolide finansal tablolarına göre 240 milyar 770 milyon 770 bin TL aktif büyüklüğe ulaştı. Bankanın mevduat büyüklüğü 126 milyar 543 milyon 101 bin TL seviyesine çıkarken, nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla ekonomiye 177 milyar 718 milyon 104 bin TL destek sağladı. Özkaynak kârlılığı yüzde 16.1; aktif kârlılığı ise yüzde 1.7 seviyesinde gerçekleşti.

SATIŞ SONRASI FERİT ŞAHENK VE ERGUN ÖZEN GÖREVİNE DEVAM EDECEK

Garanti Bankası kaynakları, Doğuş Holding'in Banco Bilbao Vizcaya Argentaria'ya (BBVA) bankadaki pay satışının gerçekleşmesi durumunda, Ferit Şahenk'in Yönetim Kurulu Başkanı ve Ergun Özen'in de Genel Müdür olarak görevine devam edeceğini bildirdi.

Garanti Bankası kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Doğuş Holding'in Garanti Bankası'daki paylarının Banco Bilbao Vizcaya Argentaria'ya (BBVA) satışı ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini ve görüşmelerin kısa süre içerisinde sonuçlandırılacağı belirtildi.

Doğuş Holding'in BBVA'ya bankadaki pay satışının gerçekleşmesi durumunda Holding'in Garanti Bankası'nda nitelikli hissedar olarak kalmaya devam edeceğini ifade eden kaynaklar, Holding'in Banka'daki payının yüzde 10 üzerinde olacağı bilgisini verdi.

Doğuş Holding'in Banka'daki yönetim kurulu üyeliklerinin devam edeceğini dile getiren kaynaklar, "Halen Banka'nın Yönetim Kurulu Başkanı olan Ferit Şahenk ve Banka'nın Genel Müdürü olan Ergun Özen, mevcut görevine devam edecek. Doğuş Holding, nitelikli hissedar olarak kalmaya devam edecek. Doğuş Holding'in yönetim kurulu üyelikleri olacak" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya'nın ikinci devi Garanti Bankası ile görüşüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN