Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzakdoğu müjdesi vereceğiz

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, kendilerinin de Ülker gibi büyük çapta bir işe gireceklerinin sinyalini verdi. Koç "Uzakdoğu'nun müjdesini daha sonra vereceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 26.11.2014
Uzakdoğu müjdesi vereceğiz
Arçelik'in Güney Afrika'daki markası Defy'yi ziyareti sonrası Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Holding'in Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl'la sohbet ettik. Sohbetimizin konusu hem Koç Holding'in faaliyetleri hem de Türkiye ekonomisiydi. Malum yıl bitiyor, 2015'te genel seçimler var. Koç, 2014'te ekonomide kesinti yaşanmadığına vurgu yaparak, "Bardağın dolu tarafına bakacak olursak, bu kadar çalkantılı bir dönemden sonra ekonomide kesintiye uğramadık. 2015 seçiminden sonra Türkiye'de büyük ihtimalle 4 sene bir daha seçim olmayacak. O bakımdan daha istikrarlı bir döneme gireceğimize inanıyorum" dedi.

ÜLKER'E MEKTUP YAZDIM
Gündemin en önemli konularından biri de Yıldız Holding'in İngiliz bisküvi devi United Biscuits'i alması..."Küresel oyunda topluluk olarak henüz istediğimiz yerde değiliz" diyen Mustafa Koç, United Biscuits işlemine gönderme yaparak şöyle konuştu: "Ülker'in yaptığı muazzam bir iş. Bunu bir fon ile ortak alıp sonra devralmak... Açıkçası bu kadar dışarıyla ilintiliyiz. Her şeyi takip ediyoruz. Ama ben sonradan baktım. United Biscuits'in bu kadar yaygın olduğunu bilmiyordum. Ülker Grubu nokta atışı yapmış. Zaten Murat (Ülker) Bey'e mektup yazıp tebrik ettim." Mustafa Koç, kendilerinin de bu çapta büyük ve yeni bir işe gireceklerinin işaretini de verdi. Koç, "Kendi know-how'ına sahip olduğumuz yabancı ortağımızın olmadığı veya yepyeni bir işe girmemiz lazım. Paradigmaları değiştirmek açısından bizim de bu tip girişimlere açık olmamız gerek bununla ilgili de çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

2015'TE SÜRPRİZ VAR
Mustafa Koç'un anlattıklarına göre bu paradigma değişikliğinin, Koç'un ana iş kolu olan otomotiv olması mümkün değil. Beyaz eşya, bankacılık, enerji mümkün olmayabilir. Çünkü o da Holding'in ana iş kollarından... Bu sektörlerin d��şındaki başka iş kollarına da odaklanabilecek yaklaşımlara açık olduklarını söyleyen Mustafa Koç, "Uzakdoğu'nun müjdesini daha sonra vereceğiz" mesajı verdi. Koç, "2015'te nasıl bir sürprizden söz ediyorsunuz?" sorularına kısa bir cevap verdi: "Adı üstünde sürpriz. Şimdi söylersek sürpriz olmaz, büyüsü bozulur..."

"YAPI KREDİ'NİN PERFORMANSINDAN ÇOK MEMNUNUM"
Koç Topluluğu'nun bankacılık alanındaki iştiraki Yapı Kredi'nin mali performansından son derece memnun olduklarını söyleyen Mustafa Koç, "Çok ciddi bir varlık bizim için. Marka, kredi kartları pazarı, çalışma sistemi, verimlilik, getiri ve piyasası değeri açısından çok iyi bir yerde. İtalyan ortağımız (Unicredit) ile de fevkalade iyi gidiyoruz. İtalyanlar da Türkiye'nin ne kadar önemli bir pazar olduğunun çok farkındalar azami önem gösteriyorlar" dedi.

İŞSİZLİKTE ENTERESAN BİR ÇELİŞKİ SÖZ KONUSU
Makro ekonomi cephesinde işsizlik rakamlarını da değerlendiren Mustafa Koç, bu konuda mesleki eğitime dikkat çekti. Koç "İşsizliğin yükselmesi sosyal açıdan da tehdit. Öbür taraftan formen bulamıyorsunuz fabrikalara. Enteresan bir çelişki" diye konuştu.

FUTBOLDAN BEN DE SIKILDIM ALİ KOÇ DA...
Koç Ailesi için futbol bir tutku... Baba Rahmi Koç Beşiktaşlı. Oğulları Mustafa ve Ali Y. Koç ise Fenerbahçeli... Fakat Mustafa Koç, futbol konusunda heyecanının bitmek üzere olduğunu söyledi: "Futboldan hicap duyuyorum. Artık daha ötesi yok. İki kızım da koyu Fenerbahçelidir. Formaları giyip cumartesi-pazar maç günleri Kalamış marinanın maç öncesi ritüeline gider, stada girerdik. Tüm bunları bıraktık. Ben bile artık televizyonu açıp maçları izlemiyorum maalesef." Adı sıklıkla Fenerbahçe başkanlığı için geçen "Ali Koç da böyle mi hissediyor" sorumuza da şu yanıtı verdi: "Onun da düşüncelerinin çok farklı olduğunu düşünmüyorum."

ŞAHENK SATIŞI TAM ZAMANINDA YAPTI
Ferit Şahenk'in patronu olduğu Doğuş Grubu'nun iştiraki Garanti Bankası hisselerinin İspanyol ortağa satışı hakkında da yorumda bulunan Mustafa Koç, "Bana göre hisse satışını tam zamanında yaptılar. Kendilerini candan kutluyorum. Adım adım, gayet iyi planlanmış bir süreçti. Bence de çok iyi şekilde finalize ettiler" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzakdoğu müjdesi vereceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN