Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin G-20 Dönem Başkanlığı bugün başlıyor

Türkiye G-20 Dönem Başkanlığı bugün başlıyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan G-20 dönem başkanlığının yol haritasını açıklanacak. Türkiye'nin bir sene boyunca üzerinde çalışma yapacağı konular; Mülteci sorunu, ebola salgını ve yolsuzlukla mücadele olacak.

Giriş Tarihi: 1.12.2014 10:01
Türkiye'nin G-20 Dönem Başkanlığı bugün başlıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Avustralya'ya giderek dönem başkanlığını devraldığı G-20 Zirvesi Dönem Başkanlığı bugün itibaren resmi olarak başlıyor. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin yer aldığı G-20 Zirvesi Türkiye'yi her alanda tanıtmak için tarihi bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

TÜRKİYE'NİN G-20 DÖNEM BAŞKANLIĞI BUGÜN BAŞLIYOR

Türkiye'nin ilk kez yapacağı dönem başkanlığı küresel sorunlar 1 yıl boyunca Türkiye'de konuşulup tartışılacak ve çözüm yolları aranacak. Zirvede küresel dünyanın yaşadığı birçok sorun masaya yatırılacak ve bu sorunların çözümü için yeni yol haritaları belirlenecek. Dünya'nın en önemli ülkelerini bir araya getiren G- 20 Zirvesi'nde Türkiye'nin Dönem Başkanlığı ise; çok önemli bir yer tutuyor. 1 yıl boyunca Türkiye'de gerçekleşecek toplantılar ve ikili görüşmeler hem Türkiye'nin ekonomik vizyonun hem de küresel siyasetteki yerini güçlü bir şekilde konumlandırmasına katkı sağlayacak.

DAVUTOĞLU: ÖNCELİĞİMİZ EN GELİŞMİŞ ÜLKELERLE KÖPRÜ KURMAK

G-20 Dönem Başkanlığı'nı hakkında ise Başbakan Ahmet Davutoğlu şu sözleri ifade etti: "Birinci önceliğimiz; dünyanın en gelişmiş ekonomileri ile en az gelişmiş ekonomileri arasında köprü olacak birçok faaliyet yapmayı planlıyoruz. Bazı ülkelerin muhtemel krizler karşısında, dünyada talebi yeniden uyandırarak ekonomideki canlanmanın önünün açılmasını, diğerlerinin ise daha anti-enflasyonist politikalar önerilecek. Türkiye'nin mali disipline önem vererek, hem anti-enflasyonist politikalar uygulayacak hem de gelişmiş ülkelerle entegre olacak canlı bir ekonomik performans sergileyecek. Ekonomide üç önemli perspektife sahibiz. Hükümet programı, orta vadeli program ve 9 ana sektörde ilan ettiğimiz, önümüzdeki ay da 16 ayrı sektörde ilan edeceğimiz makro-ekonomik sektörel değişim programı sayesinde reel ekonomiye güçlü bir nefes sunmak hedefindeyiz."

GÜNDEMDE; MÜLTECİ SORUNU, EBOLA SALGI VE YOLSUZLUK VAR

Bugün ise Başbakan Yardımcısı Ali Babacan G-20 dönem başkanlığının yol haritasını açıklanacak. Türkiye'nin bir sene boyunca üzerinde çalışma yapacağı konular ise; Mülteci sorunu, ebola salgını ve yolsuzlukla mücadele olacak.

Kaynak: sabah.com

Türkiye 1 yıl zirvede olacak!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin G-20 Dönem Başkanlığı bugün başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN