Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin başına getirildi

İcra Komitesi İcra Komitesi Başkanlığı'na seçildi.

Giriş Tarihi: 5.12.2014 11:57
OECD'nin başına Mithat Rende getirildi
Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Daimi temsilcisi 'nin İcra Komitesi Başkanlığı'na seçildiğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, OECD (İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı) İcra Komitesi Başkanlığı'na, Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mithat Rende'nin seçildiği belirtildi. Açıklamada, Türk büyükelçinin bu göreve seçilmesinin 'ülkemizin OECD'deki önemli rolüne işaret etmekte' olduğu ifade edilerek şunları kaydedildi; ''OECD üyesi ülkelerin katılımıyla yapılan oylamada, OECD nezdinde Daimi Temsilcimiz Büyükelçi Mithat Rende İcra Komitesi Başkanlığına seçilmiştir.

KİLİT ROL OYNAMAKTA

Büyükelçi Rende'nin bu göreve seçilmesi, ülkemizin OECD'deki önemli rolüne işaret etmektedir. Bu çerçevede, ülkemiz OECD'nin çalışma ve faaliyetlerine aktif katkı sağlamaya devam edecektir. İcra Komitesi (Executive Committee), ülkemizin kurucu üyeleri arasında yer aldığı İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı'nın (OECD) temel organı olan Konsey'in altındaki üç Daimi Komiteden biridir. Daimi Komiteler arasında en önemli konumda bulunan İcra Komitesi, Teşkilatın Bakanlar düzeyinde gerçekleştirdiği toplantıların hazırlığı ve takibi başta olmak üzere OECD gündeminin ve çalışmalarının yürütülmesinde kilit rol oynamaktadır.''

MİTHAT RENDE KİMDİR?

Büyükelçi Mithat Rende 1953 Antakya doğumludur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur. Dışişleri Bakanlığı'nda çeşitli görevler yaptıktan sonra Aralık 2004'te Enerji, Su ve Çevre İşleri Genel Müdür yardımcısı olarak görev aldı. 2005-2008 yılları arasında Brüksel'de bulunan Enerji Şartı Konferansı'nın Ticaret ve Transit Çalışma Grubu başkanlığı görevini yürüttü. 2007-2009 yıllarında Katar büyükelçisi oldu. 2010-2013 yıllarında Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. 12 Kasım 2013 tarihi itibariyle OECD Daimi Temsilcisidir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
OECD'nin başına Mithat Rende getirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN