Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çürüğe de bedelli askerlik çıktı, bankalar musluğu açtı

Bedelli askerlik Meclis'ten kapsamı genişletilerek geçti, bankalar musluğun ağzını iyice açtı. İşte bedelli askerlik ile ilgili son gelişmeler.

Giriş Tarihi: 11.12.2014 17:55
Çürüğe de bedelli askerlik çıktı, bankalar musluğu açtı
1 Ocak 1988 tarihi dahil, daha önce doğanlar, 18 bin TL karşılığında düzenlemeden faydalanabilecek. Düzenlemeye göre, kanunun yürürlüğe girdiği tarihte her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış ve 1 Ocak 1988 tarihi dahil, daha önce doğanlar, 1076 sayılı Yedek Subay ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu ile 1111 sayılı Askerlik Kanunu'na tabi yükümlüler, istekleri halinde bu uygulamadan yararlanabilecek. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içinde askerlik şubelerine veya yurtdışı temsilciliklerine başvurulması gerekiyor. 18 bin Türk Lirası para veya merkez bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertible yabancı ülke parasının bir kerede ödenmesi şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmeti yerine getirilmiş sayılacak. Firariler bu düzenlemeden yararlanamayacak.

İSTERSE YATIRIR

Gece gelen son dakika önergesiyle de kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce, sağlık sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlara, istekleri halinde yaş şartı aranmaksızın bedelli askerlikten faydalanabilme imkânı da tanındı.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz bu uygulama ile ilgili şunları söyledi: "Düzenlemeden önce çürük raporu alanlar da böylece bedelliden yararlanacak. Bu niye yapıldı? Ana amaç şu, etrafındakiler soruyor 'askerlik yaptın mı?' Onlara 'engelliyim, özürlüyüm, çürük raporu aldığımdan dolayı askere gidemiyorum' demek istemiyor. Bir haktır, isterse yatırır istemezse yararlanmaz."

Bankalar bedelli askerlik için kredi musluğunu açtı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bedelli askerlik maliyetini 18 bin TL olarak açıklamasının ardından, bankalar da kredi kampanyalarını duyurmaya başladı. Ekonomi yönetiminin kredi kullanımına sınır getirmesi nedeniyle kredi kullanacak kişilerin aylık gelirinin, taksit tutarının üç katı olması gerekecek.

1 Ocak 2015'de yürürlüğe girecek olan ve yaklaşık 700 bin kişinin yararlanması beklenen imkan için bankalar 12 aydan 36 aya kadar vade, 20 bin TL'ye kadar kredi ve yüzde 0,99 ile 1,15 arasında faiz oranları belirledi. İhtiyaç kredisi kapsamında verilecek kredilerin geri ödemesi seçilecek vadeye göre 2 bin 500 TL ile 6 bin TL arasında farklılık gösterecek.

Yaklaşık 700 bin kişinin yararlanması beklenen ve 18 bin TL olarak belirlenen bedelli ücreti için bankalar 20 bin TL kredi, 36 ay vade ve yüzde 0,99 faiz ile kredi sunmaya başladı.

MAAŞIN 2.250 TL'DEN BAŞLAMASI GEREKECEK

Bu imkandan kredi alarak yararlanmak isteyenlerin aylık gelirlerinin ödeyecekleri taksitin 3 katı olması gerekecek. Buna göre, 36 ay vadeyle 20 bin TL kredi kullanıldığında aylık taksitler 721 liraya denk geliyor. Vade sonunda 20 bin liranın geri ödemesi 26 bin lirayı buluyor. Bu da 36 ay vadeli kredi çekecek bir kişinin aylık kazancının 2.250 lira olmasını gerektiriyor. Bir yıl vadeli 18 bin TL kredi kullanıldığında ise geri ödeme 20 bin 400 liraya ulaşıyor. Aylık taksit tutarı da 1.620 TL ile 1.692 TL arasında değişiyor. Bir yıllık vadede 1.692 TL taksit ödeyecek kişinin aylık kazancının ise 3 bin lirayı geçmesi şart.

AYLIK TAKSİT 640 TL


Davutoğlu'nun açıklaması ile bankalar da kampanyalara başladı. ING Bank, krediden yararlanmak isteyenler için 36 ay vade ve yüzde 1.14 faiz ile18 bin TL tutarında ihtiyaç kredisi kullandıracak. Böylelikle üç yıl ödenecek bu krediye göre aylık taksit tutarı 636.53 lira olurken, 18 bin TL kredinin geri ödemesi 23 bin liraya ulaşıyor.

MASRAF ALINMAYACAK


Kredi kampanyası başlatan bir diğer banka Şekerbank. Banka, 36 aya varan vade ve yüzde 1,15 faiz oranı sunarken, 20 bin TL'ye kadar kredi kullandıracak. Şekerbank, bedelli askerlik kredisinde masraf da almayacak. Akbank da "Bedelli Askerlik Kredi" kapsamında 18 bin TL kredi, 36 ay vadede aylık 640 TL'den başlayan taksitlerle ve masrafsız kredi sunuyor. Denizbank ise 36 aya uzayan vade ve 18 bin TL'ye kadar kredi kullandıracak. 36 ay vadeli kredide taksit tutarı 648 TL olacak. Türk Ekonomi Bankası (TEB) de bedelli askerlik için özel kredi paketi hazırladı. Bu kapsamda 18 bin TL kredi miktarı için 36 ay vadede yüzde 0,99 faiz oranı veren TEB, aylık taksitler 617,44 TL olacak. Banka, talep edilmesi durumunda yüzde 1,05 faizle üç ay taksit erteleme de yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çürüğe de bedelli askerlik çıktı, bankalar musluğu açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN