için 50 milyonluk üs

Giriş Tarihi: 30.12.2014
İş güvenliği için 50 milyonluk üs

ne dev bir yatırım geliyor. Dünyanın beşinci büyük güvenlik ekipmanları üreticisi olan Kaya Grubu, Gebze'de 50 milyon TL'lik özel bir üs için düğmeye bastı. Sektörün ilk Ar-Ge merkezi de olacak proje, yüz binlerce kişiyi eğitmeyi hedefliyor

Türkiye'nin temel sorunlarından biri olan nde özel sektör dev bir yatırımla taşın altına elini koyuyor. Hali hazırda Avrupa'nın en büyük güvenlik ekipmanları üreticileri arasında yer alan Kaya Grubu, Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde iş güvenliğinde alanının en büyük eğitim ve Ar-Ge merkezini kurmak için düğmeye bastı. 50 milyon TL'ye mal olacak proje kapsamında yılda 100 binden fazla kişi en üst düzeyde çalışma ve iş güvenliği eğitimi alabilecek.

PATENT FABRİKASI GİBİ
Özel simülasyon cihazlarından son teknoloji eğitim tekniklerine kadar farklı bir eğitim içeriğine sahip olacak merkez, aynı zamanda da Türkiye'nin iş güvenliği alanındaki ilk Ar-Ge merkezi olacak. Öte yandan yılda ortalama 30'a yakın patent başvurusu yapan şirket, adeta bir buluş ofisi gibi çalışıyor. Başta halat olmak üzere yılda yaklaşık 700 değişik üründen toplam 500 bin parça iş güvenliği ekipmanı da üreten grup, özellikle savunma sanayisinde olan buluşları ile dikkat çekiyor. Çelikten daha güçlü ve denizde batmayan gemi halatlarından ısı ve alev geçirmez elbiselere kadar bugüne kadar 600'den fazla yenilikçi ürün tasarlayan firma 40 yakın ülkeye de ihracat gerçekleştiriyor. Grup olarak, üretim kadar Ar-Ge ve eğitimin de çok önemli olduğuna inandıklarını belirten Kaya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya, Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan KAYA Training, Avrupa'nın en büyük yüksekte çalışma simülasyon merkezlerinden biri olduğunu söyledi. Kaya, şöyle devam etti: "Özel sektör olarak iş güvenliği konusunu kendimize bir misyon edindik. Türkiye'nin 2023 hedeflerine de uygun şekilde bu sorunu kalıcı olarak çözüme kavuşturmak istiyoruz. Geleceğin Türkiye'sinde iş kazalarının konuşulmadığı bir ortam oluşturmalıyız." Kaya Grubu Yönetim Kurulu Ütesi Ali Kaya ise "Son beş yılın iş kazası istatistiklerine baktığımızda her yıl ortalama bin 400 kişi hayatını kaybediyor. Bu ölümlerin neredeyse yarısı yüksekten düşme sonucu gerçekleşiyor. Yüksekte çalışmayla ilgili yönetmeliğin çıkarılması, gerçekleşen kazaların azalmasını sağlayacaktır" şeklinde konuştu.

İNOVASYON TURU


1- Era, yeni franchise ortağı arıyor
ERA Türkiye, franchise ağına yeni üyeler kazandırmaya hız kesmeden devam ediyor. Şirket 2015'te de çok sayıda franchise verecek. 32'inci ofisini açan ERA Türkiye'nin en yeni ofisi ERA Enbir, Kocaeli ili, Gebze ilçesinde faaliyet gösterecek. ERA Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, "Amacımız sadece ofis açmak değil, aynı çizgide büyümek" dedi.

2- Tasarımcılara ödül yağdı
Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) tarafından dokuma kumaşta tasarımcılığın güçlenmesini hedefleyen 'ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması'nda ödüller sahibini buldu. 'Sakura' isimli çalışmasıyla Seher Süleymanoğlu ve "Manipulasyon" çalışmasıyla Hacer Durmaz birinciliği kazandı.

3- Nano bor teknoloji ısıtmayla buluştu
Türkiye'nin en önemli stratejik madeni bor, Ar-Ge şirketi Estove tarafından ısıtıcıda nano teknolojiyle buluştu. Şirket Başkanı Dr. Malik Çağlar, "Ülkemizin en önemli stratejik kaynağını ekonomiye kazandırdık. Boru ısıtma ve soğutma gibi sektörlerin stratejik değeri haline getirdik" diye konuştu.

HAFTANIN GİRİŞİMCİSİ


Genç mucitten akıllı kombi buluşu
Teknolojik gelişmeler evlerimizde kullandığımız cihazların birbirleriyle konuşmalarını sağlıyor. Nesnelerin iletişimi olarak litaretüre giren bu gelişmenin önemli etkilerinden biri de enerji verimliliğinde ortaya çıkacak. Bu konuda yeni bir buluş, dünya devlerine kafa tutan üniversite öğrencisi Melih Ballıkaya'dan geldi. Smarte şirketini kuran ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Melih, geliştirdiği ve kombiye takılan cihaz ile yüzde 30 tasarruf sağlıyor. 2015'te piyasaya çıkacak bu cihazın en önemli özelliği geçmişteki kombi kullanma alışkanlıklarını referans alarak otomatik programlama imkânı sunuyor olması.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş güvenliği için 50 milyonluk üs
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN