Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Niye çark ettiniz!

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Niye çark ettiniz!

Üç ay önce Paralel Yapı'yı konuşma metnine alan TÜSİAD çark etti. Sabancılar'ın damadı olduğu için başkanlık koltuğuna oturtulan Haluk Dinçer, "Paralel yapı görmüyorum" diyerek dinleme skandallarını hiçe saydı

Patronlar Kulübü TÜSİAD 3 ayda Paralel Yapı'yı unuttu. TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, 1 yıldır kamuoyuna yansıyan aralarında iş dünyasından isimlerin de bulunduğu yüzlerce dinleme skandalı ve belgeye rağmen Hürriyet'e "Paralel devlet göremiyorum" açıklaması yaptı. Halbuki başında bulunduğu dernek 18 Eylül'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onur konuğu olarak katıldığı Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı'nda ilk kez konuşma metninin içine Paralel Yapı'yı almıştı. O dönemde YİK Başkanı Erkut Yücaoğlu, "Bir hukuk devletinin kendi içinde paralel devletin oluşmasına izin vermesi mümkün değildir" diyerek Paralel Yapı'nın varlığını kabul etmişti. TÜSİAD'ın üç ayda ağız değiştirmesinin nedeni merak konusu oldu.

ÜYELER NASİBİNİ ALMIŞTI
Dinçer, Paralel Yapı'nın varlığını kabul etmese de 17 ve 25 Aralık'taki darbe planları suya düşen Paralel Yapı'nın usulsüz dinlemelerinden kendi kurumundaki birçok işadamı da nasibini aldı. Emniyet içinde yapılanan paralellerin, işadamlarının isimlerini 'terör ve organize suç örgütü üyelerinin yanlarına monte ederek' dinlediği defalarca kez kamuoyuna yansıdı. Dinlenen isimler arasında Ali Koç, Ferit Şahenk, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Rahmi Koç, Cem Duna, Hüsnü Özyeğin başta olmak üzere TÜSİAD üyesi isimler de bulunuyordu.

YÜCAOĞLU NE DEMİŞTİ?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı YİK Toplantısı'nda Erkut Yücaoğlu, "Hukuk devletinin gereği olarak şu an her organ eylemlerinde yargı tarafından denetlenmelidir. Yine devlet bireylere hukuk teminatı vermelidir. Hukuk devleti normlarının oturmaması devlette ve toplumda pek çok acının devam etmesine neden olabiliyor. Bu çerçeveden baktığımızda bir hukuk devletinin kendi içinde yaygın deyişle bir paralel devletin oluşmasına, böylesi bir yapının hukuku kendi gündemi doğrultusunda eğip bükmesine izin vermesi mümkün değildir. Şu muhakkak, devlet yönetimi hiçbir gücün vesayeti altında olmamalıdır"demişti.

BU AÇIKLAMA DAMADI AŞAR
Kulislerde , profesyonel bir yönetici olmasına rağmen sırf Sabancı Holding'in Yönetim Kurulu Üyesi Erol Sabancı'nın damadı olduğu için TÜSİAD'ın başkanlık koltuğuna oturtulan Haluk Dinçer'in Hürriyet'e verdiği röportajı üst aklın organize ettiği konuşuluyor. TÜSİAD'ın eski başkanları ve akil denilen heyetinden bağımsız bu açıklamanın yapılamayacağı belirtiliyor.

ÜÇ MAYMUNLAR
TÜSİAD'ın üst aklı olarak nitelenen YİK'teki üyelerin Haluk Dinçer'in açıklamalarına sessiz kalması ise 'üç maymunu oynuyorlar' yorumlarına neden oldu. TÜSİAD YİK üyesi Cem Duna, Zekeriya Yıldırım, Tuncay Özilhan "Ben bu konuda size yardımcı olacak adres değilim. Açıklamaları duymadım, görmedim" diyerek top çevirdi. TÜSİAD YİK Toplantısı'nda Yücaoğlu'nun yaptığı açıklamaların hatırlatılması üzerine de "Ben orada değildim, duymadım" yorumları yapan dahi oldu. Dinçer'in açıklamalarıyla ilgili yorum yapan sadece üyeler oldu. İşadamı Sedat Aloğlu, "Adını ne koymak gerekir bilmiyorum ama muhakkak bir şey var. Kanuna aykırı hareket edilmiş. Mahkemelerin kararları var. Bunları hiçe sayamayız" dedi. TÜSİAD eski üyesi ve Hayat Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Aktürk de Dinçer'in yaptığı açıklamaların tutarsız olduğunu söyledi. "Muhtemelen başkan dolduruşa geldi" diyen Aktürk, daha önce paralel yapının liderinin "Biz siyasete bulaşmayız, iyi tuğla yaparız, mimarisi size ait" dediğini belirterek, "Keşke öyle kalsalardı. Devleti yönetmek istediler. Paralel yapı yoktur, diyemiyorum. 30 yıldır ideolojik adam yetiştiriyorlar. Bu iş kaliteli insan yetiştirmenin ötesine geçti" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Niye çark ettiniz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN