Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel iştiraklerin satışına fren!

Giriş Tarihi: 9.2.2015
Paralel iştiraklerin satışına fren!

'nın satışa çıkan iştiraklerine talip olan yerli gruplar, operasyondan sonra geri çekildi. Bankanın kasası olarak nitelendirilen şirketlerin satışları askıya alındı

yönetimine el konulmasının ardından Paralel yapının kasası olarak görülen şirketlerde para trafiğinin izi sürülürken, iştiraklerin satış operasyonu da askıya alındı. Bank Asya üzerinden büyüyen Işık Sigorta ve Asya Emeklilik başta olmak üzere kâr kapısı şirketleri satışa çıkarılırken, Bank Asya operasyonunun ardından talip olan yerli gruplar geri çekildi. Bank Asya iştirakleri arasında daha önce satışı gündeme gelen Işık Sigorta'nın yanı sıra, Asya Emeklilik, Asya Girişim Sermayesi, Asya Portföy ve Asya Varlık Kiralama gibi şirketler de bulunuyor.

NAKİT AKIŞI SAĞLAYANLAR

Paralel yapının kamu-özel sektör ayağının yurtdışı bağlantıları da tek tek çözülüyor. Bankadaki sorunlu krediler ile 17 Aralık operasyonu öncesi bazı hesapların TL'den dövize dönüştürüldüğü iddialarının kaynağı da saptandı. Ortaklara sağlanan kredi tutarında üç dört kata varan artışlar ortaya konurken, bankaya nakit akışı sağlayan firmalara yönelik bilgi vermekten kaçınan kamudaki ilgili birimler de kayda alındı. Başbakanlığa gelen ihbarlarda banka yönetiminin 50'ye yakın firmaya usulsüz kredi kullandırdığı iddiaları bulunuyor. Edinilen bilgiye göre, usulsüz kredi kullanan firmalar arasında şirketlerinin de bulunduğu belirtiliyor. Hükümet, Türkiye ekonomisini hedef alan paralel yapıya yönelik incelemelerde talep edilen raporları geciktiren kurumların ilgili birimlerini de mercek altına alındı. Milli güvenliğe tehdit olarak görülen bu yapıyla mücadeleye destek vermeyenlerin devletle bağı koparılacak.

SPK İNCELEME BAŞLATTI

Bank Asya'nın patronu görünen ancak kim olduklarını kimsenin bilmediği 122 kişiye ilişkin önemli ayrıntılar ortaya çıkıyor. BDDK'nın iki kez süre uzatımı vermesine karşın imtiyazlı ortakların bilgi ve belgeleri süresinde getirilmedi. İmtiyazlı ortakların bilgilerini gizlemesinin ise paralel yapıya yakınlığı ile bilinen şirketlere verilen batık kredileri gizleme çabasından kaynaklandığı öne sürülüyor. SPK da bu tespitleri dikkate alarak sermaye hareketlerini takibe aldı.

570 MİLYONLUK HİSSE SATTI
Geçen yıl yaklaşık bin 700 kişiyi işten çıkartan Bank Asya, 80 şubesini kapattı. Bir yıl içinde yaklaşık 570 milyonluk iştirak sattı. Bank Asya ilk olarak yüzde 21.8'ine sahip olduğu Yeni Mağazacılık A.Ş (A101) paylarını Nisan 2014'te 350 milyon lira bedelle sattıktan sonra Tuna GYO (Asya Termal) ve Nil Yönetim Hizmetleri A.Ş'deki payını da elden çıkardı. Daha önce 15 milyon dolara aldığı Tamweel Afrika Holding'deki yüzde 40 hissesini ise bu yılın başında 37.7 milyon dolara sattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel iştiraklerin satışına fren!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN