Türkiye yağışa doydu

Türkiye'nin 2014 yılında, önceki yıla göre yüzde 24 daha fazla yağış aldı

Giriş Tarihi: 10.2.2015 11:59
Türkiye yağışa doydu
Ülkeye 2014 yılında bir önceki yıl ortalamasına göre metrekareye 133 milimetre daha fazla yağış düştü - Yıl içerisinde en fazla yağış Marmara Bölgesi'nde, en az yağış ise İç Anadolu Bölgesi'nde görüldü

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, yıllık yağış normali ortalama (1981-2010) 646 milimetre civarında olan Türkiye'de, yağışlar genellikle kış aylarında görülüyor.

Geçen yıl ortalama 697,3 milimetre yağış kaydedilirken, yağışlar Karadeniz Bölgesi'nde Hopa, Rize, Giresun, Akçakoca, Zonguldak, İnebolu, Bartın ve Ünye, Marmara Bölgesi'nde Uzunköprü ve Bursa, Akdeniz Bölgesi'nde Marmaris, Manavgat, Alanya, Antalya ve Finike; Ege Bölgesi'nde ise Muğla'da bin milimetrenin üzerinde gerçekleşti.

İç Anadolu Bölgesi'nin neredeyse tamamıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nin önemli kısımlarında yağışlar 500 milimetrenin altında kalırken, Rize ve Hopa'da 2 bin milimetrenin üstü yağışlara rastlandı. Doğu ve Güneydoğu'da ise yağışların 200-300 milimetre aralığında seyrettiği görüldü.

NORMALİNE GÖRE YÜZDE 8, ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDE 24 ARTIŞ

Türkiye genelinde yağışlarda, normaline göre yüzde 8, 2013 yılı yağışına göre ise yüzde 24 artış görüldü. Normale kıyasla en fazla artış yüzde 99 ile Uzunköprü, yüzde 84'le Kırklareli ve yüzde 74 ile Kastamonu'da yaşanırken, azalmanın en çok görüldüğü yerler yüzde 32 ile Bitlis, yüzde 34'le Kilis, yüzde 45'le Tortum oldu.

Yıl içerisinde en fazla yağış 2 bin 257 milimetre ile Hopa, en az yağış ise 233 milimetreyle Tercan'da gerçekleşti.

EN FAZLA YAĞIŞ MARMARA BÖLGESİ'NDE

Türkiye'de 2014 yılında kaydedilen 697 milimetre yağış, normalinden 51, önceki yılın yağışından ise metrekareye 133 milimetre daha fazla olurken, bölgesel olarak normaline göre artış sırasıyla Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgeleri'nde yaşandı. Marmara Bölgesi'ndeki artış miktarı 200 milimetre civarında gerçekleşirken, en fazla düşüş ise yüzde 14 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşandı.

Geçen yıl yağışlarına göre ise yüzde 1 azalma yaşanan Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında diğer bölgelerde artışlar görülürken, en çok artış yüzde 57 oranı ile İç Anadolu Bölgesi'nde gerçekleşti.

2014 yılı yağış verileri bölgesel olarak değerlendirildiğinde ise en fazla yağış 886 milimetre ile Marmara Bölgesi'nde, en az yağış ise 456 milimetreyle İç Anadolu Bölgesi'nde kaydedildi. Yağışlar Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nin dışında kalan tüm bölgelerde normallerinin üzerinde gerçekleşti.

GÜNLÜK EN YÜKSEK YAĞIŞ MARMARİS'TE


Geçen yıl yağışlar ocak, şubat, nisan, ağustos ve kasım aylarında normallerinin altında, diğer aylarda ise aylık normallerinin üstünde gerçekleşti.

Ortalama yağışlı gün sayıları en fazla 14,8 günle ocak ve 12,1 günle mart ayında görülürken, en az yağışlı gün sayısı yaz aylarında, ortalama 3,5 ve 3,9 gün ile temmuz ve ağustosta yaşandı.

Yıl içerisinde görülen günlük en yüksek yağış ise 14 Kasım'da Marmaris'te 243,8 milimetre olarak kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye yağışa doydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN