Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatanı satmak yüksek faizle olur

Giriş Tarihi: 28.2.2015
Vatanı satmak yüksek faizle olur

Merkez'e faiz tepkisini sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Vatanı satmak yüksek faizle, enflasyonla, ülkenin kaynaklarını heba etmekle olur" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, olumlu koşullara rağmen politika faizini 0.25 puan düşüren Merkez Bankası'na yönelik eleştirilerini daha da sertleştirdi. Erdoğan, Valiler Buluşması dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda verdiği öğle yemeğinde yaptığı konuşmada Şah Fırat operasyonu nedeniyle hükümete yöneltilen eleştirenlere Merkez Bankası'nın yüksek faiz politikası üzerinden yanıt verdi. Erdoğan, Merkez'e yönelik eleştirilerinin tonunu iyice sertleştirerek, "Vatanı satmak yüksek faizle, enflasyonla, kötü yönetimle ülkenin kaynaklarını heba etmekle olur" dedi. "Bizi vatanı satmakla itham edenlerin bu ülkeye ve millete verdikleri zararı anlatmaya kalksam sokağa çıkacak yüzleri kalmaz. Bunları iyi tanırım. Gerçi bu onlar için alışılageldik bir şey" diyen Erdoğan, enflasyonu ve faizi düşürerek lobilere aktarılan kaynağı yatırıma dönüştürmenin ise vatana hizmet olduğunu söyledi.

DERDİMİZ VATANA HİZMET
Erdoğan, "Vatanı satmak kendi dirayetsizliğiniz, iş bilmezliğiniz yüzünden ülkeyi kriz üzerine krize sokmakla olur. Vatan satmak bu topraklarda bin yıllık ortak geçmişi olan insanların birliğini beraberliğini kardeşliğini sağlayamayarak ülkenin maddi manevi kayıplara uğramasına göz yummakla olur" dedi. Enflasyonu ve faizi düşürerek lobilere aktarılan kaynağı ülkeye ve millete hizmet için yatırıma dönüştürmenin ise vatana hizmet etmek olduğunu anlatan Erdoğan, "Biz de hükümetimiz de bugüne kadar vatana hizmet etmenin çabası içinde olduk" diye konuştu.

BAŞKA YERLERE BAĞIMLILIĞIN MI VAR?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizleri çeyrek puan indiren Merkez Bankası'na "Merkez Bankası lütfetti" diyerek sert çıkmıştı. Erdoğan, "Bize karşı bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da başka bir yerlere karşı bağımlılığın mı var? Bize tavır takınma. Yıl boyu 2.5 puan indirim yapıyor. Geçen sene 5.5 puan artış yapılmıştı. Artan faiz hâlâ yerinde" sözleriyle yüklenmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatanı satmak yüksek faizle olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN