Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diyasporadan ABD'de çirkin kampanya

Giriş Tarihi: 2.3.2015
Diyasporadan ABD'de çirkin kampanya

, "Türkiye'den yatırımlarınızı çekin" kampanyası başlattı. Türkiye'de 74 milyon doları olan ABD'li ünlü üniversite Berkeley, diyasporanın baskısıyla parayı geri çekiyor

Sözde soykırımın 100'üncü yıldönümünü 24 Nisan'da anmaya hazırlanan , Türkiye'ye karşı küresel kampanyasını ekonomiye yansıtmaya başladı. ABD başta olmak üzere bir çok ülkeye sözde soykırımı tanıması için siyasi baskı yapan, Ermeni Diyasporası şimdi de Türkiye'ye yatırımın önünü kesmek için düğmeye bastı. DivestTurkey yani "Türkiye'den yatırımlarınızı çekin" adını verdikleri bir kampanyayı başlatan Ermeni Diyasporası, Türkiye'de bulunan yabancı fonların geri çekilmesini istiyor.

HEDEF ÜNİVERSİTE FONLARI

Ermeni Gençliği Federasyonu (Armenian Youth Federation) tarafından başlatılan Türkiye'den Çıkın kampanyası özellikle milyarlarca dolarlık fonu bulunan üniversitelerde ağırlığını göstermeye başladı. Bunlar arasında en dikkat çekeni ise Ermeni Diyasporası'nın güçlü olduğu Kaliforniya eyaleti oldu.SENATOYU TOPLADILAR
ABD'nin en ünlü eğitim kurumlarından University of California- Berkeley'e baskı yapan Diyaspora, 18 Şubat'ta senato toplantısı düzenledi. Üniversite Lisans Öğrencileri Senatosu, Türkiye'de bulunan 74 milyon dolarlık yatırımdan vazgeçilmesi için bir araya geldi. Oy birliği ile gerçekleştirilen görüşme sonrası University of California- Berkeley'in Türkiye'deki yatırım ve fonlarının çekilmesi kararı çıktı. Üniversitenin Ermeni Öğrenciler Birliği (Armenian Student Association) Başkanı Sareen Habeshian, "Alınan bu tarihi karar sadece Kaliforniya'nın değil, Tüm Ermeni Cemaati'nin başarısıdır" dedi.

TÜRKİYE'DE 74 MİLYON $'I VAR
University of California, Berkeley'in Türkiye'de bulunan fon ve yatırımın toplam tutarı 74 milyon dolar. Bunun 55.4 milyon doları üniversitenin Emeklilik Fonu (University of California Retirement Plan) Türkiye Devlet Tahvili'nde. Devlet tahvilindeki 9.6 milyon doları ise üniversitenin Genel Bağış Havuzu (General Endowment Pool) adıyla işlem görüyor. Üniversiteye ait Emeklilik Fonu'nun ayrıca Türk Exim Bank'ında 7.27 milyon doları var. Bağış Havuzu'nun Exim Bank'taki yatırımı ise 1.6 milyon dolar.

STARBUCKS'TAN TÜRK BAYRAĞINI İNDİRDİLER
Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz hafta Ermeni Diyasporası, kahve devi Starbucks'a Türkiye ile ilgili bir karar aldırmıştı. Bulunduğu ülkelerdeki yerel temaları işleyen posterleri kafelerine asan dünyanın en büyük kahve zincirlerinden Starbucks'ın Kaliforniya'daki birçok mağazasındaki Türkiye bayrağı, Ermeni Diyasporası'nı harekete geçirmişti. Starbucks, Türkiye'ye yönelik tanıtımı kaldırma kararı almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyasporadan ABD'de çirkin kampanya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN