Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Rusya'ya ihracatta devlet taraf olsun"

Türk tekstilciler, hızla düşen Rusya'ya ihracatın sorunlarını ve çözüm yollarını yerinde inceledi. İTHİB Başkanı İsmail Gülle, "Rusya krizinde devlet taraf olacaksa şimdi tam zamanı" dedi

Giriş Tarihi: 6.4.2015
Rusya'ya ihracatta devlet taraf olsun
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) öncülüğünde bir araya gelen Laleli, Merter, Osmanbey ve Bayrampaşa ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları derneklerinin üyeleri, Rusya'ya hızla düşen tekstil ihracatının sorunlarını yerinde görmek için Moskova'da temaslarda bulundu. İTHİB Başkanı İsmail Gülle öncülüğünde, Rus-Türk İşadamları Derneği ve Moskova Sanayi Ticaret Odası ile görüşen tekstilciler, ilk etapta mevcut pazarı korumak noktasında alınacak önlemleri tartıştı. İhracatın düşmesine sebep olan sorunların çözümünde devletten destek isteyen İTHİB Başkanı İsmail Gülle, "Rusya krizinde devlet taraf olacaksa şimdi tam zamanı. Tercihli Ticaret Anlaşması bir yol haritası olmalı" dedi.

'KAYBETMEK İSTEMİYORUZ'
Rusya'da yerleşik Türk firmalarının bir anda artan maliyet ve kur etkisiyle büyük zarar ettiklerini ve bu zararı kısa vadeli çözümlerle gidermeye çalıştıklarını söyleyen Gülle, İTHİB olarak, sorun olan pazarlarda çözüm yollarının ivedilikle bulunması için gerekli çalışmaları sürdüreceklerini söyledi. Gülle sözlerine şöyle devam etti: "Swap ve barter gibi yöntemler Rusya özelinde çok çözüm getirici olmaz. Özellikle Türk lirası ve Ruble ile yapılacak ticaret çözüm yolunda katkı sağlayacak. Rusya pazarı sektörümüzün uzun yıllardır faaliyet gösterdiği ve başarılı olduğu bir pazar. Bu pazarı kaybetmek istemiyoruz. Burada yaşanan olumsuzluklar doğrudan tüm sektörü etkiler. Şu an için kriz dip yaptı. Artık devlet desteğiyle krizin fırsatına odaklanmalı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Rusya'ya ihracatta devlet taraf olsun"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN