Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hayatımıza neler getirecek?

Mobil iletişimde 'ye yıl sonunda geçilmesi planlanıyor. Peki 4G kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlayacak? işte cevabı...

Giriş Tarihi: 10.4.2015 14:37
4G hayatımıza neler getirecek?

Ulaştırma Bakanı , mobil iletişimde yetkilendirme ihalesini Mayıs ayında tamamlayıp yıl sonunda hizmete sunacaklarını söyledi. 3G'de görülen kapsama alanı sorununu çözmesi beklenen 4G'de bağlantı hızı, 100 Mbps wi-fi'da ise 1 Gbps'ye kadar çıkabiliyor.

İşte 4G'yle hayatımızda değişecekler...

3G teknolojisinin bir sonraki adımı olan 4G sayesinde akıllı cihazların veri indirme hızında gözle görülür bir hız artışı yaşanacak. 3G'ye sahip bir cihazla oyun yüklemek ortalama 3 dakika sürerken, bu hız 4G'de 25 saniyeye düşüyor.3G'li bir cihazda kullanıcılar ortalama 10 saniyede müzik indiriyor. 4G bu süreyi 1 saniyeye düşürüyor. 3G'de video yüklemek isteyen kullanıcılar ortalama 20 saniye beklemek zorunda.4G'de işe bu süre 1 saniye.HD video izlemek için gereken bekleme süresi 3G'de 1.5 dakika. 4G ise bu süreyi 30 saniyeye düşürüyor.

3G'li bir cihaz ortalama 25 saniyede fotoğraf indirebiliyor. 4G'de ise kullanıcılar 1 saniyede bu işlemi yapabilecek.4G için uzun süredir yatırım yaptıklarının altını çizen Genel Müdür Vekili İlker Kurugöz, "İhale bugün bile yapılsa şartname koşullarını yerine getirecek noktadayız" ifadelerini kullandı.

4G'yi dijitalleşmenin yeni sayfası olarak gördüklerini belirten Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt, global pazarda 4G'ye diğer operatörlerden önce geçtiklerinin altını çizdi. Öğüt, "Vodafone ile herkes ilk günden itibaren 4G'ye hazır olacak" dedi. Türk Telekom Grubu Bireysel İş Birimi CEO'su Erkan Akdemir ise, "Grubumuz 4G'nin başarısı için gereken tecrübeye, vizyona ve kaynağa sahip" ifadelerini kullandı.

Kaynak:cnbc-eBUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4G hayatımıza neler getirecek?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN