Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KOBİ'lerin alacağına Arslan kesiliyorlar

İhracatçı KOBİ'lerin tahsil edemedikleri paraları kurtarmak için özel sektör devreye girdi. Bu şirketlerin ilki olan ARS Danışmanlık, yaşanan sıkıntıları karşılıklı görüşerek tahsilatı sağlıyor

Giriş Tarihi: 11.4.2015
KOBİ'lerin alacağına Arslan kesiliyorlar
Küçük miktarlarda ihracat yapan KOBİ'lerin yurtdışında tahsil edemediği paralar milyarlarca doları buluyor. Birçok küçük şirket, uluslararası hukuk sistemini bilmediği ve gücü de yetmediği için gönderdiği malın tahsilatını müşterinin vicdanına bırakıyor. 50-250 bin dolar arası alacaklarda banka garantisi almanın da komisyonların yüksek olması nedeniyle pahalıya gelmesi, KOBİ'lerin alacak tahsilatında elini zora sokuyor. Bu sorunu çözmek için yurtdışında yıllardır uygulanan alacak yönetimi modeli Türkiye'de hizmete girdi. Uzun yıllar yurtdışında bu konuyla ilgili çalışan Ayşe Burcu Arslan, bu alanda faaliyet göstermek için ARS Danışmanlık şirketini kurdu. 50 bin dolardan başlayan tahsilatı gecikmiş alacaklar için Türk şirketleri adına yurtdışında görüşmeler yapan Arslan, bugüne kadar yüzlerce KOBİ'nin milyonlarca dolarlık tahsilat olasılığı biten parasını almayı başardı.

155 ÜLKEDE DANIŞMANLARI VAR

ARS Danışmanlık Genel Müdürü Arslan, "KOBİ'ler yurtdışına tahsilat için eleman gönderemiyor. Dava açma süreçlerini bilmiyor. Biz, üyesi olduğumuz uluslararası alacak yönetimi şirketinin de yardımıyla bu süreçleri yönetiyoruz. Borçlu şirket, yaptığımız görüşmeler sonunda genellikle parayı ödüyor" şeklinde konuştu. Arslan, şirketlerinin 85 ülkede ofisi bulunan GCS'nin tek temsilcisi olduğunu belirterek, "Ayrıca diğer birliklerle 155 ülkede firmaların alacak sorunlarını çözüyoruz" dedi. Şirketin, bir hukuk bürosu olmadığını ve firmaların yasal takipten bir önceki aşamasını yönettiklerini söyleyen Arslan, "KOBİ'ler yasal takip süreci olmadan anlaşmak istiyor. Bize talep geldiğinde borçlu şirketle iletişime geçerek, neden ödeme yapmadığını tespit ediyoruz. Eğer şirket gerçekten sıkıntı yaşıyorsa, yapılandırma sağlıyoruz. Böylece, hem KOBİ hem de Türkiye ekonomisi kazanıyor" dedi.

TAMİRAT YAPILDI BORÇ ÖDENDİ
Ayşe Burcu Arslan, en son çözdükleri sorunla ilgili şu bilgileri verdi: "Makine ihraç eden bir şirkete, üretimde hata olduğu için Alman firma ödeme yapmamış. Biz bunu tespit ettik ve yerli imalatçı şirketin elemanını yurtdışına göndermesini sağladık. Tamirat yapıldı ve şirket imalata başlayarak borcunu ödedi. Böylece, hem ithalatçı firma hem de KOBİ parasını almış oldu."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ'lerin alacağına Arslan kesiliyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN