Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Botanik Park, Trabzon’u bir Trabzon daha yapacak

Giriş Tarihi: 22.4.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 14:09
Botanik Park, Trabzon’u bir Trabzon daha yapacak

Trabzon’un marka değerini artıracak Trabzon Botanik’in yapımına başlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, “Botaniği bölgenin, ülkenin hatta dünya turizminin hizmetine sunacağız” dedi.

BOTANIK 103 DÖNÜM ALANDA OLACAK

Trabzon, özlemle bekledigi botanik parkına nihayet kavusuyor. Kentin marka degerine büyük katkı saglayacak botanik park 103 dönüm alana kurulacak. Ihale sürecinden sonra yüklenici firmaya yer teslimi yapılırken 2017 yılının ikinci yarısında tamamlanması planlanan botanik park yaklasık 8 milyon liraya mal olacak. Büyüksehir Belediye Baskanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoglu daha önce askeri amaçlı kullanılan Çamoba bölgesindeki arazinin kendilerine tahsis edilmesinden sonra çalısmalara basladıklarını söyledi. Botanik Park'ın sehrin hayat standardının gelismesine katkı saglayacagını vurgulayan Gümrükçüoglu, "Söz konusu alanı Trabzon'un, bölgenin, ülkenin ve hatta dünya turizminin hizmetine sunacagız. Çamoba'daki o alan sehir ve bölge için bir servet adeta. Bu nedenle dogallıgını mümkün oldugu kadar bozmamaya çalısmak ve ana amacını da muhafaza etmek gerekiyordu" dedi.

"HAYAT STANDARDINA KATKI SAGLACAK"

"Burada agaçların bile ölçümleri yapıldı" diyen Gümrükçüoglu, "Trabzon'umuza, bölgemize, ülkemize ve dünyaya güzel bir botanik parkı hediye etmenin yogun ugrası içerisindeyiz. Bu proje aynı zamanda Trabzon'un yasanılabilir düzeyine, hayat standardının gelismesine katkı saglayacaktır" diye konustu. Trabzon Botanik bölgesinin Sit alanı olması dolayısıyla hazırlanan projenin Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan geçirildigini anlatan Gümrükçüoglu, "Batum'da ada çok daha büyük sehri tanıtmada önemli bir etken olan botanik park var. Trabzon botaniginde de sehri, bölgeyi hatta ülkeyi tanıtan nitelige kavusması saglanacaktır. Bu alanı belediyemize tahsis eden Cumhurbaskanımız Recep Tayyip Erdogan basta olmak üzere, Basbakanımız Ahmet Davutoglu'na, bakanlarımıza ve milletvekillerimize ve emegi geçenlere sükranlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı. Trabzon Botanik içerisinde suni gölet, çocuk egitim alanları, çim amfi, su bahçesi, farklı agaç gruplarına ait bahçeler, seyir alanları, dogal selaleler, sanatsal etkinlik alanları, tematik bahçeler, sera ve su bahçesi gibi alanlar yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Botanik Park, Trabzon’u bir Trabzon daha yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN