Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'ya finans yazılımı satıyoruz

Yazılım sektörünün 5 trilyon dolar büyüklüğe ulaştığını söyleyen YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş, "Mercedes ve BMW'ye de Türk şirketleri yazılım ihraç ediyor" dedi

Giriş Tarihi: 11.5.2015 ABONE OL
Avrupa'ya finans yazılımı satıyoruz
Dünyada 5 trilyon dolar büyüklüğe ulaşan Türkiye'de yeni yeni keşfettiğimiz yazılım sektörünü Yazılım Sanayicileri Derneği'nin (YASAD) Başkanı Doğan Ufuk Güneş ile konuştuk.

Türkiye'de yazılım sektörünün büyüklüğü ne kadar?
6.8 milyar dolara ulaştık. 2011'de 254 milyon dolar yazılım ihracatımız vardı. 2014'te bu rakam 730 milyon doları geçti. Yıl sonunda bunu 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. 70'den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Sektör her yıl yüzde 25-27 arasında büyüyor. Dünya yazılım pazarı 4.8 trilyon dolar civarında. Bizim 2023 hedefimiz 10 milyar dolar ihracat.

SAVUNMADA YERLİ ORANI % 49


Kamuda yerli yazılım kullanımı ne oranda?
Kamuda yerli yazılıma karşı bir refleks vardı. "Yabancı iyidir" bakışıyla mücadele etmek için çok uğraştık. O dönemde başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan kamuda yerli kullanımıyla ilgili genelge yayınlattı. Sonra bir kanun çıkarıldı. Yavaş yavaş yerliye dönüş başladı. İhaleye giriyoruz, yabancı firma ürünü paket halinde biz proje halinde sunuyoruz. Bizimkini proje olarak aldığı için ihaleden sonra 'içine şunu ekleyelim, bunu ekleyelim' deniyor. Biz diyoruz ki, 'Ya onları da proje olarak ya da bizi paket olarak alın' diyoruz. Bunun için Kamu İhale Kurumu'yla görüşüyoruz. Artık kamu ihalelerinde yüzde 60 seviyelerinde yerli yazılım tercih ediliyor. Savunma sanayisinde yüzde 49'lara çıktı.

Türk şirketlerinin icat ettiği yenilikler var mı?
Almanya'da cep telefonunuzdan EFT yapmaya kalkarsanız yapamazsınız. ABD'de halen kredi kartınızdan alışveriş yaptığınızda imza atarsınız. Bunların hepsi yazılımla oluyor. Bizde Türk şirketler mobil finansta oldukça ilerdeler. Hatta mobil finansta Avrupa'nın en iyisiyiz. Oraya teknoloji satıyoruz. Bakın, bir otomobilin maliyetinin yüzde 49'u yazılımdan oluşuyor. Savunma, sağlık, finansta da durum neredeyse aynı. Türk yazılım sanayisi, artık Mercedes ve BMW'ye gömülü yazılımlar satar hale geldi.

Paralel Yapı'nın operasyonlarında da yazılım işinin önemi ortaya çıktı. Mobese kayıtları silindi, bilgisayarlar boşaltıldı. Burada güvenlik açığı bitti mi?
Emniyet, TİB gibi yerlerde altyapıyı kuran Paralel Yapı'ydı. Şimdi her şey kablolar dahi değişti. Bundan sonra o tip açıkların olması zor. Siber güvenlik askeriyenin bir numaralı konusu olmalı. Oturduğunuz yerden bir şehirdeki baraj kapaklarını açabilir, komuta sistemlerini felç edebilirsiniz.

HİNDİSTAN'DA KALİTE DÜŞTÜ SİPARİŞLER BİZE GELİYOR

Yazılımda ilk sırada Hintliler mi var?
Yazılım sektöründe ilk sırada Hindistan var. Ama onlarda kalite düşük. Bizim ABD'ye giden mühendisler oradaki şirketlerde üst seviyelere geldi. Bunun da etkisiyle siparişler yavaş yavaş bize gelmeye başladı. Bizim de geçmişte tekstil sektörünün konumuna düşmemek için marka üretmemiz gerekir. Bunun için de Turquality benzeri destek istiyoruz.
2023'te 1 milyon gence istihdam

Sektörde çalışan sayısı nedir?
250 bini aşkın çalışan var. Bunun yüzde 40'ı mühendis. Avrupa'da mühendislik gücünde ikinci sıradayız, ama eleman sıkıntımız var. Her yıl 70 bin kişiye ihtiyaç duyuyoruz. Her yıl üniversiteden bizimle ilgili bölümlerden mezun olan sayısı 10 bin değil. Üniversitelerle işbirliği yapmaya çalışıyoruz. 2023'te 1 milyon gence istihdam hedefliyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'ya finans yazılımı satıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN