'Sultan' Viyana kapılarını aştı

Giriş Tarihi: 25.8.2015
'Sultan' Viyana kapılarını aştı

Dosso Dossi Holding iştiraki Sultan Gıda, Romanya'daki gıda fabrikasına 7 milyon euro daha yatıracak. Holdingin patronu Eraslan, "Burayı üretim üssü yapacağız" dedi

Dosso Dossi Holding bünyesinde Romanya'da salça ve ketçap üretimi yapan Sultan Gıda, AB'ye yayılıyor. Romanya'da yüzde 50 pazar payıyla salça ve ketçap satışında lider olan şirket, 2016'da gerçekleştireceği yatırım ile Avrupa geneline ve Ortadoğu'ya açılarak 35 milyon olan cirosunu 45 milyon dolara çıkarmayı planlıyor. Dosso Dossi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan, 35 milyon dolar ciro ile pazar lideri oldukları Romanya'dan Avusturya, Polonya, Rusya, Macaristan ve Ukrayna'ya ihracat yaptıklarını, bu ağı tüm Avrupa'ya ve Dubai, Suudi Arabistan gibi coğrafyalara yaymak için yatırımlara hız verdiklerini söyledi.

7 MİLYON EUROLUK YATIRIM

2001'de girdikleri Romanya pazarında şu anda 15 bin metrekare kapalı alanda üretim yapan şirket, bu tesislerde 250 kişiye istihdam sağlıyor. Romanya'da 14'üncü yıllarını doldurduklarını ve uluslararası markaları geride bırakarak pazarda lider olduklarını anlatan Eraslan, "Romanya'daki üretimimizle Avusturya, Polonya, Rusya, Macaristan ve Ukrayna'ya ihracat gerçekleştiriyoruz. Sadece Romanya'da aralarında Carrefour, Metro ve Real gibi 700 süpermarketin bulunduğu, 6 bin noktada yer alıyoruz" dedi. 2016'da 7 milyon euro yatırım yapacaklarını belirten Eraslan şöyle devam etti: "50 dönümlük kendi arazimiz üzerinde tesis yaparak tüm üretimi bir araya toplayacağız. Burası üs olacak. Ürün çeşitlerine salça ve ketçabın yanı sıra fasulye, reçel, mantar, bezelye, mayonez ve hardalı da ekleyeceğiz. Söz konusu yatırım ile birlikte 150 yeni istihdam da sağlanmış olacak."

YILLIK 10 BİN TON HAMMADDE İŞLENİYOR
Sultan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eraslan Romanya'daki üretim tesislerinde yıllık 10 bin ton hammadde işlediklerini belirterek, hammadde ihtiyaçlarının tamamını Çin ve Yunanistan'dan karşıladıklarını söyledi. Eraslan, "7 milyon euro ek yatırım ile maksimum 1 yıl içinde bu ürün gamlarında da üretim ve ihracata başlayacağız. Hedefimiz Romanya'da olduğu gibi Avrupa genelinde de tüketilen hatta aranan marka olmak. Marka ideali ve imajını çok önemsiyoruz. Bunun için bazı zamanlar kârdan fedakârlık dahi ettik. Bu sebeple aynı segmentte yer aldığımız markalara göre ürün kalitesinde bir gömlek üstünüz" dedi. Ahmet Eraslan, hammaddenin Türkiye'den ithal edilmemesini ise 2 kata yakın yüksek maliyetten kaynaklandığını belirtti.

5 YILDA 5 OTEL

Dosso Dossi grup turizm, tekstil, gayrimenkul ve gıda olmak üzere 4 alanda faaliyet gösteriyor. Çengelköy'de 250 milyon dolar yatırım değeri ile lüks konut ve rezidanstan oluşan projenin 2016'nın ilk yarısında biteceğini belirten Hikmet Eraslan, "Turizm alanında ise 5 yılda 5 yeni otel açmaya hazırlanıyoruz. Her biri 50 milyon dolar civarında olan otel yatırımlarından her yıl bir tanesini hayata geçireceğiz. Romanya'daki 50 ve 30 bin metrekarelik arazilerimizi de bu konuda değerlendireceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sultan' Viyana kapılarını aştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN