Alman firmalarının beklentisi karamsar

Giriş Tarihi: 26.8.2015 14:26
Alman firmalarının ihracat beklentisi karamsar

'da Beklenti Endeksi temmuz ayında 7,7 puanken, ağustos ayında 7,4 puana geriledi ve son 8 ayın en düşük seviyesini gördü

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (), 2015 yılı ağustos ayı iş durumu anketi sonuçlarını yayımladı. Buna göre 'da Ifo Beklenti Endeksi, temmuzda 7,7 puan iken ağustosta 7,4 puana düşerek, son 8 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Ankete ilişkin yapılan açıklamada, ihracat beklentilerinin ağustos ayında bozulduğu ve ihracat açısından Alman sanayisinin daha karamsar hale geldiği ifade edildi.

Gelişen piyasalar ve Çin, ihracatçıları olumsuz etkilemeye devam ediyor

Alman ihracatçılarının küresel ekonomideki gelişmelerden etkilendiğine işaret edilen açıklamada, "Şirketler, yine de ihracatın az oranda büyümesini bekliyor. Gelişen piyasalar ve 'deki zorlu ekonomik durum, ihracatçılar üzerinde olumsuz etki yapmaya devam ediyor" denildi.

Açıklamada, madeni yağ işleme ve kimya sektöründeki şirketlerin ihracat beklentilerinde belirgin bir zayıflama bildirdiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Ayrıca kimya bağlantılı diğer sektörlerde, yurt dışından daha az sipariş bekliyor. Ancak, Alman sanayisinde iki kilit sektör olan mekanik ve otomotiv mühendisliğinde beklentiler, firmaların gelecekteki yabancı iş konusunda iyimser olmaları nedeniyle gelişmeye devam ediyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman firmalarının ihracat beklentisi karamsar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN