lerini de vurdu!

Giriş Tarihi: 10.9.2015 12:16
Nar üreticilerini de vurdu!

Mersin'in ilçesinde hasadına başlanan ancak olayları nedeniyle Doğu ve Güneydoğu illerine sevkiyatı yapılamayan erkenci ın geçen yıl 3-3,5 lira olan fiyatı, bu sezon 1,5 liraya kadar geriledi

Erkenci olması dolayısıyla Türkiye'nin değişik bölgelerinden talep edilen ve çiftçisine iyi para kazandıran , sezona iyi başlamadı. Özellikle Doğu ve Güneydoğu'daki illere gönderilemeyen ve hallerde bekletilen narın fiyatı, 1,5 liraya kadar düştü.

Ziraat Odası Başkanı , bu yıl bin 200 dönüm araziden bin 500 ton erkenci Hicaz narı hasadının yapılacağını ancak yaşanan olaylarının tarımı da vurduğunu söyledi.

nın yaşandığı bölgelere ürün göndermekte sıkıntı çektiklerini, bunun da fiyatlara yansıdığını aktaran Can, erkenci narın fiyatının 1,5 liraya kadar düşmesinin yi üzdüğünü dile getirdi.

Terörün bitmesini istediklerini ifade eden Can, "Yetiştirdiğimiz ürünleri Doğu ve Güneydoğu'daki illere göndereceğiz ama kamyoncular, tırcılar, can güvenlikleri olmadığı gerekçesiyle gitmiyorlar. Terörün bir an önce bitmesi tek isteğimiz. Kamyoncularımız da haklı tabii" dedi.

Fiyatlar yarı yarıya düştü

Üretici de geçen yıla oranla bu sene fiyatların çok düşük olduğunu söyledi.

Geçmiş dönemlerde halden Güneydoğu illerine günde 15-20 kamyon ürün çıkışı olduğunu belirten Ergül, "Şu anda 1-2 kamyon çıkıyor. Çıkan malların satışında da problem yaşandığı söyleniyor" dedi.

Çiftçi Halil Kaya da terör olaylarının bir an önce sona ermesini istediklerini belirterek, olayların en çok bölge halkını ve çiftçiyi etkilediğini söyledi.

Ürünlerinin geçen yıla oranla neredeyse yarı fiyatına sattıklarını anlatan Kaya, "Fiyatların düşük olması bizi çok zorladı. Ürünlerimizi yarı fiyatlarına bile satamıyoruz. Bunun nedeni terör olayları. Kamyonları doğudaki illere gönderemiyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nar üreticilerini de vurdu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN