Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lerinde kola yerine süt, cips yerine elma kurusu tüketilmeli

Uygulaması’ kapsamında kantinlerinde gazlı içecek ve cips gibi ürünlerin satışının yasaklanmasını değerlendiren uzmanlar, düzenlemeyi olumlu karşılarken bir de uyarıda bulundu. Çocukları bilinçlendirmeye yönelik bir altyapı geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Şeminur Topal, kola yerine süt, meyve suyu, kefir ve ayran gibi ürünleri; cips yerine ise elma kurusunun tüketilmesini tavsiye etti.

Giriş Tarihi: 5.10.2015 13:59
Okul kantinlerinde kola yerine süt, cips yerine elma kurusu tüketilmeli

Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun 'Sağlıklı Uygulaması' kapsamında gazlı içecek ve cips gibi ürünlerin satışının kantinlerinde yasaklanacağını söylemesi üzerine gözler yeni düzenlemeye çevrildi. Uygulamayı değerlendiren Bezmialem Vakıf Üniversitesi Beslenme Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şeminur Topal, düzenlemenin yerinde olmasına rağmen yasaklamaktan öte çocukları bilinçlendirmeye yönelik bir altyapı geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti

nin genç nesilde ciddi şekilde arttığını belirten Şeminur Topal, "Bu düzenlemenin hayata geçirilmesi uzun zamandır planlanıyor. Olması gereken bir uygulama fakat yasaklamaktan öte çocukları bilinçlendirmeye yönelik bir altyapı geliştirilse daha doğru olacaktır. En basitinden tüketiciyi aydınlatmaya yönelik olarak Prime Time kuşağında doğru seçilmiş kişilerle spot programlar yapılabilir. Çünkü obezite genç neslimizde ciddi şekilde arttı. Bu bakımdan önlem almanın zamanı neredeyse geçiyor. Gazlı içecekler ve çerez ürünlerinde şeker, boya ve katkı maddesi oldukça yoğun şekilde bulunuyor. Dolayısıyla bu ürünleri kullanımı kısıtıyla tüketmekte yarar var. Kantin gibi öğrencilerin tüketim alışkanlıklarını yönlendiren birimlerde kullanılmaması, satılmaması ve gözle görünür halde sergilenmemesi çok doğru. Bunun yerine ayran, meyve suyu ve süt gibi ürünlerin tüketilmesinde yarar var" diye konuştu.

BADEM, FINDIK, KURU ÜZÜM, İNCİR, KAYISI…

Öğrencilerin sağlıklı beslenmeleri konusunda annelere de önemli görevler düştüğünü söyleyen Şeminur Topal, "Çocukların sağlıklı beslenmeleri için hepimizin üzerine düşen bir misyon var. Annelerimiz eskisine nazaran çalışan nüfusu oluşturuyorsa da haftasonları kek, poğaça yapabilmeleri ya da çocuklarının yanına badem, fındık, kuru üzüm, incir, kayısı gibi kuruyemiş koyabilmeleri çok önemli. Vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ürünleri yanlarına koymayı alışkanlık haline getirmeliyiz" diye konuştu.

İDEAL BESLENME ÇANTASI

Zaman içerisinde çocuklara doğru beslenme şeklini öğreterek ve benimseterek bu uygulamanın yaygınlaştırılacağını belirten Şeminur Topal, ideal beslenme çantasının içinde neler olması gerektiğini söyledi. Kuruyemişlerden yararlanmanın önemine dikkat çeken Topal, "Ev yapımı kek ve poğaça da olabilir fakat karbonhidrat tüketimini de kısıtlamamız gerekiyor. Bu nedenle de kuruyemişlerden yararlanmak mümkün. Özellikle badem, fındık ve enerji takviyesi açısından kuru üzüm, kayısı, incir gibi ürünler son derece yarar sağlıyor. Önemli olan bunları tüketim alışkanlığı haline getirebilmek" dedi.

KOLA YERİNE SÜT, CİPS YERİNE ELMA KURUSU

Kola yerine süt, meyve suyu, kefir ve ayran gibi ürünleri; cips yerine ise elma kurusunu tavsiye eden Şeminur Topal, "Firmalar bol yağlı, tuzlu ve şekerli ürünler yapacaklarına natürel bir elma kurusu yapabilirler. Kola yerine süt, meyve suyu, kefir ve ayran gibi ürünler, cipsin yerine de elma kurusu son derece güzel bir tüketim alışkanlıkları olabilir. Çocuklara da eğlenceli gelir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okul kantinlerinde kola yerine süt, cips yerine elma kurusu tüketilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN