'ye gelen miktarı 3,4 milyar dolara ulaştı

İstanbul Ticaret Odası () Başkanı İbrahim Çağlar, Rusya ile arasında yaşananların sadece askeri bir hareketlilik olmadığını belirterek, "Yeni bir dünya düzenine geçişin inşaat çalışmaları yaşanıyor. Bizler bu inşaat işinin neresinde olacağız? Biz küresel yeniden yapılanmanın mimarları olmak durumundayız" dedi.

Giriş Tarihi: 8.10.2015 18:01 Güncelleme Tarihi: 8.10.2015 18:02
Türkiye'ye gelen yabancı yatırım miktarı 3,4 milyar dolara ulaştı
Çağlar, 'nun ekim ayı meclis toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İçinde bulunduğumuz zaman diliminde dünyada dengelerin yeniden inşa edildiğini belirten Çağlar, "Ticaretin dengeleri yeniden tesis ediliyor. Aslında son bir haftadır gördüklerimiz, yaşadıklarımız da söz konusu durumun yansıması. Suriye'deki denklemlerin içinde Rusya'nın da askeri bir unsur olarak yer alması bunun ispatıdır" ifadelerini kullandı.

Rusya ile arasında yaşananların sadece askeri bir hareketlilik olmadığını ifade eden Çağlar, "Yeni bir dünya düzenine geçişin inşaat çalışmaları. Bizler bu inşaat işinin neresinde olacağız? Türkiye'nin politikası da bu soruya güçlü bir cevap vermek üzere çaba sarf etmektedir. Biz küresel yeniden yapılanmanın mimarları olmak durumundayız" diye konuştu.

"AB'nin maskesi düşüverdi"

Küresel bir otomobil markasının emisyon ölçümü skandalını dikkatle izlemek gerektiğini anlatan Çağlar, bunun küresel ölçekli bir hamle olabileceğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Olayın görünen yüzünde araçların olması gerekenin 40 kat üzerinde gaz salınımı gerçekleştirdiği iddiası var. Görünmeyen yüzünde ilginç şeyler var. Kyoto protokolünden, dizel araç piyasasına ve ortak pazar anlaşmalarına kadar pek çok ilişki iç içe geçmiş durumda. Anlaşılan yıllarca oynanan bu oyunda birileri düğmeye bastı ve çevre protokolleri bahaneleriyle ülkemizin önüne engeller sıralayan AB'nin maskesi düşüverdi. Bu durum AB için büyük bir gözdağı ve yeni bir değişimin habercisi."

"Türkiye'ye gelen yabancı yatırım miktarı 3,4 milyar dolara ulaştı"

Türkiye'de yeniden siyasi istikrarın sağlanması ve bölgedeki karışıklığın dinmesinin Türkiye'ye müthiş bir manivela etkisi sağlayacağını söyleyen Çağlar, "Bu durum dışarıdan da böyle gözlemleniyor olmalı ki, temmuz ayında Türkiye'ye gelen miktarı 3,4 milyar dolara ulaştı. Bu rakam son 101 ayın en yükseği. Yine bugün açıklanan Sanayi Üretim Endeksi'nde de son bir yılın en yüksek rakamına ulaşıldığını gördük. Türkiye ekonomisine ve geleceğine duyulan güveni bu göstergelerden rahatlıkla teyit ediyoruz" değerlendirmesini yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'ye gelen yabancı yatırım miktarı 3,4 milyar dolara ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN