Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yalova'nın ilçesinde yapılan sondajlarda iki su kaynağı bulundu.

Giriş Tarihi: 9.10.2015 14:44 Güncelleme Tarihi: 9.10.2015 14:50
Yalova'nın Armutlu ilçesinde yapılan sondajlarda iki termal su kaynağı bulundu.

350 ve 292 metre derinlikte açılan iki kuyudan 75 derece sıcaklığında saniyede 90 litre akan su bulundu. 500 dönüm arazi üzerinde turizm tahsisi yapılması beklenen ilçesinde bulunan su sevinçle karşılandı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Mehmet Birkan, "Jeo Su Sistemi (ARJESS) Projesi kapsamında termal su üretimini artırmak amacıyla yapılan kuyu geliştirme çalışmalarımız tamamlandı. Yapılan çalışmalar sonucunda işletme sahamız içerisinde sıcaklığı 75oC olan iki farklı sondajdan saniyede yaklaşık 90 litre debide termal su elde edildi.

Derinliği 350 metre ve 292 metre olan jeotermal kuyu çalışmalarına Haziran ayında başlanmış ve Eylül ayında tüm çalışmalar tamamlandı. Bu çalışmalarda sahanın şu ana kadarki en verimli jeotermal kuyuları açıldı. Belediyemizin termal su kapasitesi yaklaşık 5 katına çıkarıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğini alan ARJESS projesi kapsamında, Marmara'nın turizm alanında şifalı termal suları, ormanlarla kaplı doğası ve tertemiz mavi bayraklı deniziyle geleceği olan ilçemizde üretilen bu termal sular ile yaklaşık 30 bin yatak kapasiteli tesislere altyapı oluşturuldu.

Ayrıca, proje kapsamında termal suyun, turizmin yanı sıra jeotermal seracılık ve meyve kurutmacılığı alanlarında kullanımı için yapılacak fizibilite çalışmalarından sonra suyun entegre kullanımları değerlendirilecek" dedi.

DALAMAN BELEDİYESİ TERMAL SU KAYNAĞI PROJESİNİ TAMAMLADI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yalova'nın Armutlu ilçesinde yapılan sondajlarda iki termal su kaynağı bulundu.
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN