Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel kıyak bile yetmedi

POAŞ ve Erk Petrol'de usülsüzlük yaptığı için EPDK'nın 600 milyon TL ceza kestiği Aydın Doğan, paranın üzerine yattı. Paralel mahkemeleri ayarlayıp cezayı 35 milyona indirdi. Şimdi onu da ödemek istemiyor

Giriş Tarihi: 10.10.2015
Paralel kıyak bile yetmedi
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 28 Şubat'ın sivil ayağına ilişkin başlattığı soruşturmanın Doğan Grubu'na ve Petrol Ofisi'ne (POAŞ) sıçraması üzerine eski dosyalar tek tek aralanmaya başladı. Akaryakıt kaçakçılığı görüntülerle tescillenen Aydın Doğan'ın o dönem sahip olduğu POAŞ ve Erk Petrol üzerinden lisanssız akaryakıt bayilerine satış yapmasının ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) kestiği cezaları paralel mahkemelerin kıyağıyla ödemediği ortaya çıktı.

35 MİLYONU DA ÖDEMİYOR

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Yasal mücadelemiz sürüyor. Usülsüz işlemler üzerine kesilen cezalar Danıştay'dan döndü. Şu anda halen hukuk mücadelesi veriyoruz" dedi. Petrol Ofisi ve Erk Petrol'e usülsüz faaliyetleri nedeniyle kurulun 600 milyon TL ceza kestiğini hatırlatan Yılmaz, şöyle konuştu: "Bu miktar mahkemelerce farklı yorumlanarak 35 milyon TL'ye düşürüldü. Mahkeme kararına uyularak düşürülen para cezalarına ilişkin kurul kararlarına da Danıştay 13'üncü Dairesi'nde yeniden dava açıldı. Danıştay 13'üncü Dairesi davayı reddetti. Bu red kararı lisans sahibi Petrol Ofisi ve Erk Petrol tarafından Dava Dairesi'nde temyiz edildi. Temyiz henüz sonuçlanmadı." Doğan'ın 35 milyonluk cezayı itirazi kayıpla ödediği, ancak geri almak için mahkemeye başvurduğu öğrenildi.

CEZA 600 MİLYON TL

EPDK, 2006'da Petrol Ofisi ve Erk Petrol'ün lisanssız bayilere akaryakıt sattığını tespit etmişti. İki şirkete toplam 600 milyon TL ceza kesmişti. Erk Petrol'e lisanssız 141 kişiye akaryakıt ikmali yaptığı gerekçesiyle 100 milyon 738 bin 860 TL, Petrol Ofisi'ne de 698 ayrı lisanssız gerçek ve tüzel kişiye akaryakıt ikmali için toplam 498 milyon 693 bin 80 liralık ceza tebliğ etmişti.

17'DE 1'E İNDİRTTİ
EPDK'nın, Petrol Piyasası Kanunu'nda yer alan 7. maddesi kapsamında kestiği cezayı Danıştay 13. Dairesi onamıştı. Ancak Paralel Yapı'ya yakın mahkeme üyelerinin etkisiyle Danıştay Dava Daireleri, EPDK'nın kararını bozmuştu. Daire Enerji Üst Kurulu'nun 7. madde kapsamında değil, 19. maddenin 3. fıkrasına göre ceza kesmesi gerektiğine yönelik karar vermişti. Bunun üzerine EPDK Erk Petrol için verdiği cezayı 6 milyona, POAŞ için verdiği cezayı da 29 milyon 400 bin TL'ye indirmek durumunda kalmıştı. Yani Aydın Doğan, Paralel Mahkeme üyeleri aracılığıyla POAŞ ve Erk Petrol'e verilen 600 milyonluk cezayı 17'de bir oranında indirtti. Aydın Doğan, indirilen miktarı dahi ödememek için direniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel kıyak bile yetmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN