Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerli oto vitrinde

Giriş Tarihi: 14.10.2015
Yerli oto vitrinde

İlk yüzünü gösterdi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık 2016'da deneme amacıyla 30-40 adet elektrikli araç üretileceğini söyledi. Seri üretime ise 2019 sonunda geçilmesi planlanıyor

Türkiye'nin i olacak elektrikli araçlar kamuoyuna tanıtıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2019 sonunda araçların seri üretimine geçileceğini açıkladı. Anadolu Ajansı'nda 'Editör Masası'na konuk olan Işık, ilk yerli otomobilin fotoğraflarını bizzat gerçekleştirdiği test sürüşünün görüntüleri eşliğinde paylaştı.

DENEME ÜRETİMİ 2016'DA
Işık, yerli otomobilden 4 prototip üretildiğini belirterek, şu bilgileri verdi: "Prototiplerden biri hatchback modeli olacak. Sedandan ise benzinli, menzili uzatılmış elektrikli ve tamamen elektrikli olmak üzere 3 tip üzerinde çalıştık. Cip dediğimiz araç da şu anda üretiliyor. İnşallah 2016'da her türlü mevsim, iklim ve arazi şartında deneyeceğimiz 30-40 araç üretmeyi hedefliyoruz. İnşallah 2019 sonuna kadar da Türkiye'de bunun seri üretimini başlatmayı hedefliyoruz. Bir aksilik olmazsa, 2020'de satışa sunacağız." Yerli oto için henüz isim düşünmediklerini, seri üretimi yapacak olan "babayiğit" üreticiyle birlikte bu konuya karar vereceklerini vurgulayan Işık, maliyetin de bu firmayla paylaşılabileceğini vurguladı. Işık, 2016'da Gebze'de bir Otomobil Mükemmelliyet Merkezi kurulacağını belirtti.

HEM YAKIT HEM EMİSYON TASARRUFU

Yerli otomobilin teknik özellikleri hakkında bilgi veren Bakan Işık, şöyle konuştu: "15 Kwh'lik bir batarya düşünün, şehir içinde çok rahat 100 kilometrelik yola yeter. Aylık 50-60 liralık şarj maliyeti ve saatte ortalama 100 kilometre hızla bir ay şehir içinde rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Şehir dışında ise menzili uzatılmış elektrikli araç daha makul çünkü jeneratörü olacak. Biz de bu model üzerinde yoğunlaştık. Yakıt tüketimi azalacak. Bu sayede petrol ithalatı düşecek, emisyon değeri azalacak."

PROTOTİPLER KAMUFLAJLI ÜRETİLDİ

Bakan Fikri Işık, ilk yerli otomobilin prototip üretiminin kamuflajlı ve tüketiciye sunulacak çizgileri yansıtmayacak şekilde sunulduğunu vurguladı. Işık, "New York taksi çalışmalarının bir benzerini İstanbul Taksi olarak düşünüyoruz. Burada da elektrikli ya da emisyon değeri düşük otomobillerin kullanılması gündemde" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli oto vitrinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN