Küresel dünyada yüzde 100 yerli yok

Yerli otomobil projesine yönelik eleştirileri yanıtlayan Ali Babacan, Türkiye'nin kendi markasıyla otomobil üretmesinin önemli bir adım olduğunu söyledi. Babacan, "Küresel dünyada % 100 yerliden bahsetmek mümkün değil" dedi

Giriş Tarihi: 20.10.2015
Küresel dünyada yüzde 100 yerli yok
AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Ali Babacan, yerli otomobil projesinin küresel bir ekonomide değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. aHaber'de gündeme ilişkin gelişmeleri değerlendiren Babacan, "Türkiye'de üretilen otomobillerin yüzde 80-90'ı ihraç ediliyor. Buna karşılık kullanılan otomobillerin yüzde 85'i ithal. Türkiye'nin kendi markasıyla otomobil üretmesi önemli bir adım" dedi. Artık dünyada bir üründen "Yüzde 100 şu ülkenin malı" diye bahsetmenin mümkün olmadığını anlatan Babacan, "Hangi ürünü ele alırsanız alın soy ağacına şöyle bir baktığınızda 8-10 ülke görürsünüz" diye konuştu.

YERLİ OTOMOBİLİN ÖYKÜSÜ

KRİZ DİYE BİR ŞEY YOK

Babacan, ekonomik ortam hakkında da bilgi vererek, "kriz" diye adlandırılabilecek bir tablonun bulunmadığını söyledi. Babacan, şöyle konuştu: "Kuşkusuz dikkat edilmeli. Ülke ateş çemberindeyken, ekonomi politikalarında doğruları yapmazsak Türkiye 'kriz' diye tabir edilen duruma düşebilir. 1 Kasım seçimleri bu açıdan çok önemli. Güçlü bir hükümet kurulması ve doğru ekonomi politikalarının uygulanması Türkiye'yi bütün bu kaosta sağlam tutar."

TAŞERON İŞÇİLER İLK SIRADA

Babacan, taşeron işçilere yönelik çalışmaların şu anda görüşmeler aşamasında olduğunu vurguladı. Babacan, "Asıl ve yardımcı işlerin ayrı tanımlanması gerekiyor. Şu anda bu aşamadayız. Bunu da sosyal taraflarla sendikalarla görüşerek ve mümkün olduğunca mutabık kalarak yapmak istiyoruz. Yeni hükümetin önüne gelecek ilk hususlardan biri bu olacak. İstismarı önleyecek bir düzenleme yapılacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küresel dünyada yüzde 100 yerli yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN