Türk Telekom Londra'da 'akıl' verdi

Giriş Tarihi: 24.10.2015
Türk Telekom Londra'da 'akıl' verdi

Türk Telekom Kurumsal İş Birimi CEO'su Akarca, akıllı şehir teknolojilerini Londra'da anlattı. Akarca, "Akıllı şehirler yüzde 60 kaynak tasarrufu sağlıyor" dedi

Türk Telekom, Londra'da teknoloji alanında dünyanın önde gelen oyuncularının katıldığı Broadband World Forum'da akıllı şehir çözümlerini paylaştı. Akıllı şehirlerin, günlük yaşamı kolaylaştırdığını ve yüzde 60'a varan kaynak tasarrufuna olanak sağladığını söyleyen Türk Telekom Grubu Kurumsal İş Birimi CEO'su Mehmet Ali Akarca, "İstanbul'un trafiği, Adana'nın gürültüsü, İzmir'in atık sorununa 'Akıllı Şehir' teknolojileriyle çözüm bulacağız" dedi. Türkiye'nin ilk entegre akıllı şehir projesini Karaman'da hayata geçirdiklerini anlatan Akarca, "Diğer akıllı şehrimiz Antalya ise bu yıl G20 toplantılarına hazırlanıyor. Türk Telekom Grubu'nun teknolojik çözümleri ile dünya liderlerini ağırlayacak" diye konuştu.

YÜZDE 60 TASARRUF

Akarca, akıllı trafik, akıllı çevre, akıllı sağlık, akıllı güvenlik, akıllı enerji ve akıllı yönetim başlıkları altında hayata geçirdikleri uygulamaların, şehir hayatını kolaylaştırdığını ve yüzde 60'a varan kaynak tasarrufu sağladığını vurguladı. Türkiye'deki her ilin, iklim, coğrafya, nüfus, ekonomik kaynaklar ve şehircilik anlamında kendine has özellikleri ve sorunları olduğunu ifade eden Akarca, "Çeşitli araştırmalardan faydalanarak illerin ihtiyaçlarını belirledik ve onlara çözüm getirecek akıllı uygulamaları hayata geçirmeye odaklandık" diye konuştu. Toplantıda akıllı şehirlerin rakamları da paylaşıldı. Karaman ve Antalya'da akıllı projelerle su tasarrufu yüzde 29'a ulaştı. Karaman'da bugüne kadar 118 bin 492 kişi, sunulan kablosuz internet üzerinden 6 bin 100 GB'ı aşkın veri kullandı. Antalya'da kablosuz internet kullanan 101 bin 458 kişinin toplam kablosuz veri kullanımı ise 6 bin 200 GB'ı geçti. Kronik hastalık takip sistemi Karaman'da 212 kez, Antalya'da 221 kez kullanıldı.

83 ÖMERLİ BARAJI KURTULUR
Akıllı şehirler, Türkiye'de 83 tane Ömerli Barajı'nı kurtaracak.
Uygulamalarla kaza oranı yüzde 60'a kadar düşecek.
Trafikte bekleme süresi yüzde 25 oranında kısalacak.
Akıllı aydınlatmayla Türkiye'de her yıl 650 Milyon TL tasarruf potansiyeli var.
Akıllı ölçüm ile Türkiye genelinde yılda 2.75 milyar TL'lik elektrik tasarrufu sağlamak mümkün.
Akıllı sulamayla yüzde 30'a varan su tasarrufu sağlanabiliyor. Türkiye'de sulama için yaklaşık 32 milyar metreküp su kullanılıyor. Akıllı sulamayla 9 milyar metreküp su tasarrufu elde edilebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Telekom Londra'da 'akıl' verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN