Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ler kazanacak

AK Parti'nin yeniden tek başına iktidar olmasıyla ulaştırma, savunma sanayisi ve enerji gibi alanlardaki projelerin hız kesmeden sürmesi, karar aşamasındakilerin de hayata geçirilmesi bekleniyor.

Giriş Tarihi: 2.11.2015 15:33 Güncelleme Tarihi: 2.11.2015 15:37
Mega projeler ivme kazanacak
AK Parti'nin yeniden tek başına iktidar olmasının ardından, ulaştırma, savunma sanayisi ve enerji gibi alanlarda devam eden projelerin hız kesmeden sürmesi, karar aşamasındakilerin de yeni dönemde hayata geçirilmesi bekleniyor.

AK Parti, 1 Kasım genel seçimleri öncesi açıkladığı seçim beyannamesinde, dev projelerle ilgili vaatlerde bulundu. İstanbul 3. havalimanı, İstanbul-Bursa-İzmir (Körfez Geçiş Köprüsü dahil) ve Kuzey Marmara Otoyolu,

ve Avrasya Tüneli'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda projenin tamamlanması, AK Parti'nin vaatleri arasında yer aldı.

TÜRKİYE'NİN MEGA PROJELERİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, son 13 yılda gerçekleştirdiği 260 milyar liranın üzerinde yatırımla aralarında Marmaray, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) gibi büyük projeleri hayata geçirdi, İstanbul'a 3. havalimanı,

Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3. Köprü), İstanbul-İzmir Otoyolu, Kars-Bakü-Tiflis demiryolu hattı, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nin de yapımına başladı.

İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi'nin 37 kilometrelik kısmının bu yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor, projenin köprü kısmı,Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3. Köprü) ile Avrasya Tüneli gelecek yıl tamamlanacak.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU MEGA PROJE'Yİ AÇIKLADI

Kanal İstanbul Projesine yönelik ise ilgili tarafların katılımıyla çalışmalara başlandı. Şartname yazım aşamasına geldi.

3 KATLI BÜYÜK İSTANBUL PROJESİ

İstanbul'un trafiğini rahatlatmak amacıyla hazırlanan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nde çalışmalar ihale aşamasına geldi.

DÜNYANIN EN UZUN ASMA KÖPRÜSÜ İHALE AŞAMASINDA

Lapseki-Gelibolu arasında yapılması planlanan Çanakkale Boğaz Köprüsünün ihalesine çıkılacak. İstanbul üzerindeki yükü alıp, Çanakkale üzerinden Avrupa'ya taşıyacak köprü, 2 bin 23 metre orta açıklık, toplam 3 bin 623 metre uzunluğuyla dünyanın en uzun sü olacak. Proje, yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilecek.

KARS-BAKÜ-TİFLİS DEMİRYOLU HATTI TAMAMLANACAK - TÜRKİYE UZAYDA DA BÜYÜYOR


Uzaya gönderilen Türksat 4A ve Türksat 4B uydularının ardından, Türksat 5A ve 5B uyduları içinse 3 ay içinde ihaleye çıkılması planlanıyor.

Türk mühendislerinin de yapımında görev alacağı Türkiye'nin ilk yerli uydusu Türksat 6A ile ilgili çalışmalar da başladı.

4,5gYE GEÇİŞ, YERLİ OTOTMOBİL

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından daha hızlı veri trafiği ve çözünürlüğü biraz daha yükseltmek amacıyla ihalesi yapılan 4,5G'ye 1 Nisan 2016 itibarıyla geçilmesi hedefleniyor.

DÜNYANIN EN ETKİLEYİCİ 25 MEGA PROJESİ

Yerli Otomobil Projesi kapsamında elektrikli yerli marka otomobil imalatının gerçekleşmesi için Ar-Ge başta olmak üzere gerekli altyapının kurulması için çalışmalar sürdürülecek.

SAVUNMA SANAYİ PROJELERİ

Gelecek dönem savunma sanayisi alanında da birçok proje için kritik önem taşıyor.

Türkiye'nin uzun menzilde ve alçak, orta, yüksek irtifada hava savunmasını sağlamaya yönelik çabalarda karar aşamasına gelindi. Özellikle uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi tedarikine yönelik görüşmelerin yakın zamanda tamamlanması bekleniyor.

Türkiye'de ulaşımın çehresini değiştirecek Yerli Bölgesel Uçak Projesi için nihai onay süreci devam ederken, bir sonraki adım olarak Ankara'da kurulacak TRJet tesisinin yapım çalışmalarına başlanacak.

MEGA PROJELERE ÇILGIN TEKLİF

ALTAY TANKININ 2018'DE TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNE GİRMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, taktik ve taaruz amaçlı operasyonlarında kullanılmak üzere projelendirilen ve tamamen milli imkanlarla üretilen ATAK helikopterinin üretimine devam edilecek.

Gece-gündüz, her türlü hava koşulunda uzaydan görüntü alınabilmesini sağlayan keşif ve gözetleme sentetik açıklıklı radar (SAR) uydu sistemi Göktürk-3 Projesi hayata geçirilecek.

Hürkuş-B Projesi kapsamında 2019'a kadar Türk mühendisleri tarafından tasarlanan 15 eğitim uçağı tamamlanacak.

MEGA PROJE AÇIKLANDI


ENERJİ PROJELERİ

Azeri gazını Türkiye'ye, Türkiye üzerinden de Avrupa'ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nın (TANAP) Türkiye kısmındaki inşaat çalışmaları devam ediyor. TANAP'tan ilk gaz 2018'de akmaya başlayacak.

Rusya tarafından önerilen ve Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak "Türk Akımı" projesinin hükümetin kurulması ile yeniden gündeme gelmesi bekleniyor.

MEGA PROJELER NEDEN HEDEFTE?

Türkiye'nin ilk nükleer enerji projesi olan Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımına devam edilecek. Sinop'ta yapılacak ikinci nükleer santrali için proje şirketi çalışmaları sürdürülecek.

Gelecek dönemde Kuzey Irak gazının Türkiye'ye gelmesi konusunda da gelişmeler olması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mega projeler ivme kazanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN