Türkiye'nin en iyi haber sitesi

k İşbirliği Teşkilatı 2. lar toplantısı

Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erol: "Teknolojik gelişmelerin kötüye kullanılması nedeniyle artan suç oranları, toplumlarımızı tehdit eden ciddi bir sorun haline gelmiştir. Özellikle suçlar, günümüzde en yaygın şekilde işlenen 'sınıraşan suç' kategorilerini oluşturmaktadır"

Giriş Tarihi: 3.11.2015 15:19 Güncelleme Tarihi: 3.11.2015 15:27
Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 2. başsavcılar toplantısı
Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Erol, teknolojik gelişmelerin kötüye kullanılması nedeniyle artan suç oranlarının toplumları tehdit eden ciddi bir sorun haline geldiğini belirterek, "Özellikle suçlar, günümüzde en yaygın şekilde işlenen 'sınıraşan suç' kategorilerini oluşturmaktadır" dedi.

Erol, Adalet Bakanlığı ve Yargıtay Cumhuriyet lığı tarafından Belek turizm merkezindeki bir otelde gerçekleştirilen k İşbirliği Teşkilatı 2. Başsavcılar Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, toplantının sonuçlarının, siber suçlar özelinde, sınıraşan suçlarla mücadelede üye ülkeler arasında adli iş birliğinin geliştirilmesine katkı sağlayacağına inandığını dile getirdi.

SANAL ORTAMDA MAĞDUR OLANLARIN SAYISI ARTIYOR

Uluslararası ilişkiler yönünden büyük bir değişim ve ilerleme yaşandığını ifade eden Mustafa Erol, her geçen gün insanlar ve devletlerin birbirleriyle daha fazla etkileşim içinde olduklarını kaydetti.

Küreselleşmenin gündelik hayatı kolaylaştıran olumlu özelliklerinin yanında bir takım sorunları da beraberinde getirdiğine değinen Erol, "Teknolojik gelişmelerin kötüye kullanılması nedeniyle artan suç oranları, toplumlarımızı tehdit eden ciddi bir sorun haline gelmiştir.

Özellikle siber suçlar, günümüzde en yaygın şekilde işlenen 'sınıraşan suç' kategorilerini oluşturmaktadır" ifadelerini kullandı.

BAŞSAVCI OLAYINDA TERÖR ÖRGÜTLERİ SANAL ORTAMI KULLANMIŞTI

Mustafa Erol, sanal ortamda işlenen suçlar için sınırların anlamını yitirdiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"İnterneti bir suç aracı olarak kullananlar, binlerce kilometre uzaktaki bir ülkede vatandaşların kimlik bilgilerini ele geçirerek, bu şahısların banka hesaplarına erişmekte ve uluslararası para transferi yapabilmektedirler.

ABD İLE ÇİN ARASINDA SİBER SAVAŞ BAŞLADI!

Sanal ortam, terör örgütleri tarafından da yoğun şekilde kullanılmaktadır. Gerek haberleşme gerekse de eleman temininde bu ortamdan istifade etmektedirler. Yakın zamanda İstanbul Adliyesi'nde bir savcı meslektaşımız, görevi başında şehit edilmiştir. Bu olayda terör örgütü mensupları propaganda ve haberleşmede sanal ortamı kullanmışlardı."

Bu örneklerin terörizm başta olmak üzere sanal ortamda işlenen suçlarla mücadelede uluslararası işbirliğinin önemini gösterdiğini vurgulayan Erol, siber suçlarla mücadele amacıyla 23 Kasım 2001'de imzalanan "Sanal Ortamda İşlenen Suçlar Avrupa Sözleşmesi"nin bu alandaki ilk uluslararası sözleşme olduğunu anımsatarak, sözleşmenin

Türkiye'de 2010'da kabul edilip, 2014'ten bu yana da iç hukukun bir parçası olarak uygulandığını bildirdi.

DAHA ETKİN MÜCADELE İÇİN ÜLKELER ARASI İŞBİRLİĞİ ŞART

Mustafa Erol, toplantının siber suçlar özelinde sınıraşan suçlarla daha etkin mücadele için ülkeler arasındaki iş birliğinin sağlanması bakımından somut sonuçlar doğuracağına inandığını da sözlerine ekledi.

Yarın sona erecek toplantıya, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Seyed Jalaleddin Alavi Sabzevari, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca ve teşkilat üyesi ülkelerin temsilcileri katılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 2. başsavcılar toplantısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN