Tek parti çarşının yüzünü güldürdü

7 Haziran sonrasında ticaretin bıçak gibi kesilmesiyle zor günler yaşayan İstanbul esnafı da tek parti iktidarının sokağa ve günlük alışverişe olumlu yansıyacağını söylüyor

Giriş Tarihi: 5.11.2015
Tek parti çarşının yüzünü güldürdü
7 Haziran seçimlerinden sonra yaşanan siyasi belirsizlik ortamında vatandaşların tüketimi kısmasıyla işleri bıçak gibi kesilen İstanbul esnafının da yüzü gülmeye başladı. Seçim sonuçlarının ilk etkileri çarşıya yansıdı. Tek parti iktidarının her türlü belirsizlikten daha iyi olduğunu söyleyen Sirkeci esnafı Ahmet Kara, "Bir ara doları takip etmekte zorlanıyorduk. Bakın, seçim sonrasında anında dolar düşmeye başladı. Bu bizim fiyatlarımızı düşürecek ve tüketicinin daha fazla alışveriş yapmasını sağlayacak" dedi. Çok kısa süre geçmesine rağmen olumlu havanın tüketiciye yansıdığını ve işlerin arttığını belirten Ahmet Kara, insanların önünü görmesinin tüketimi daha da yükselteceğini belirtti.

ÖNÜMÜZE BAKALIM
Esnaf, bir an önce hükümetin kurulup, gündemin 'iş' olmasını da istiyor. Kısa süreli seçimlerden bıktıklarını söyleyen Eminönü esnafı, bu durumun iş sezonlarını olumsuz etkilediği aktardı. İleri Motor çalışanı Erdal Arısoy, "Bizim sektörde sezon geçti. Bakalım, bu sezon nasıl olacak. Ama artık önümüze bakmak istiyoruz. Sürekli bir seçim havasından ülkenin kurtulması gerekir. Şimdi bir hükümet kurulacak olması bile iyidir" dedi.

DÖVİZE VATANDAŞ GELMİYOR
Reel sektörde canlanmalar yaşanırken döviz ve altında ise vatandaş bekle-gör pozisyonunda. 1 Kasım sonrası dolardaki gözle görülür gevşemenin yanısıra borsadaki yukarı yönlü hareket 'Borsa 2015 sonu 93 bin seviyelerini görür mü?' tartışmalarını başlattı. Seçim sonuçlarından sonra TL'nin değerlenmesinin normal olduğuna dikkat çeken dikkat çeken İstanbul Altın Rafinerisi stratejisti Haluk Mutlu konuyla ilgili şunları söyledi: "Fakat yurt içinde insanlar altın ve dövizde ne alım ne satım yapıyor. Yeni sürecin piyasa etkisini bekliyorlar. Ayrıca Amerika Merkez Bankası'nın (Fed) piyasalar üzerindeki baskısı ve Çin'den gelen veriler de bu durumda etkili."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek parti çarşının yüzünü güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN