Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan: Su akar Türk yapar

Atlantik Konseyi'ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, rüzgâr, güneş ve hidroelektrik yatırımlarının arttığını belirterek, "'Su akar, Türk bakar' anlayışını 'Su akar, Türk yapar' diye değiştirdik" dedi. Erdoğan, Nabucco nedeniyle AB'yi eleştirdi

Giriş Tarihi: 20.11.2015
Erdoğan: Su akar Türk yapar
Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi'ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin enerji alanında önemli adımlar attığını belirterek, "Esen rüzgârdan enerji elde etmek önemli. Güneş enerjisini de her alanda değerlendirmemiz lazım. Suyumuz çok fazla değil. Ama buna rağmen sular akardı, denizle buluşurdu. Biz 'Su akar, Türk bakar' sözünü değiştirdik. 'Su akar, Türk yapar' dedik, yoğun bir şekilde hidroelektrik santrallere girdik" dedi.

TANAP'A TÜRKMEN GAZI GELECEK

Enerji projelerine de değinen Erdoğan, TANAP'ın Türkiye'deki en uzun boru hattı olacağını belirterek "TANAP'a Türkmen gazı da dahil edilecek" dedi. 30 Kasım'da Paris'te iklim değişikliği toplantısı gerçekleştirileceğinin altını çizen Erdoğan, "2016 yılında 23'üncü dünya enerji ve 2017'de nükleer enerji konferanslarına ev sahipliği yapacağız" diye konuştu.

AVRUPA'YA NABUCCO TEPKİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kafkaslar ile Hazar'daki doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşımak için planlanan ancak iptal edilen Nabucco projesiyle ilgili de AB'yi eleştirdi. Erdoğan, "Nabucco'yu imzaladık. 6 yıl geçti. Niye adım atamadık? Sen para çıkaramazsan, tedariki halletmezsen bu iş yürümez. Sonra faturayı bize kesiyorlar" dedi. Türkiye'nin her şeye hazır olduğunu ancak Avrupa'nın adım atmadığını söyleyen Erdoğan, "Bak Azerbaycan adımı attı. Biz de kalktık Azerbaycan'a ortak olduk" mesajı verdi.
G-20'DE NELER KONUŞULDU?

ENERJİDE 3T DÖNEMİ
Türkiye'nin enerji üreten ve tüketen ülkelerin kavşağında bulunduğunu, bu nedenle de sorumluluğunun iki kat fazla olduğunu anlatan Erdoğan, "Enerji güvenliğinin sağlanmasında üretici, transit ve tüketici ülkeler arasındaki -ki buna 3T (transit, tedarik, tüketici) diyorum- etkin işbirliğinin önemli olduğuna inanıyoruz. Barış, istikrar ve refah aracı olması gereken enerji, ihtilaflar yerine işbirliklerini teşvik etmelidir" dedi.

YILLIK ENERJİ TALEBİ YÜZDE 7
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türkiye'nin enerji talebinin yılda ortalama yüzde 7'ler civarında büyüdüğünü belirterek, "Bu talebi karşılayabilmemiz için Türkiye, 2023'e kadar toplam 125 milyar dolar enerji yatırımı planlıyor" şeklinde konuştu.

TEDARİKÇİ POTANSİYELİ ARAYIŞI
AB Komisyonu İklim Eylemi ve Enerjiden Sorumlu Komiseri Mighuel Arias Canete, Avrupa'nın enerji piyasasında cazip hale gelmesi için Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan'ın üçgeninde tedarikçi potansiyeli arayışında olduğunu aktardı. Canete "Avrupa'da enerji ithalatı 2014'te arttı. Enerji fiyatlarında düşüş oldu ve bu alanda Avrupa'yı cazip hale getirdi. Ancak stratejik bir konum haline gelebilmek için çalışacağız. Üye devletler arasındaki enerji birliği dayanışma bazında olacak ve belli bir takım düzenlemelerimiz var. Yine bölgesel düzeyde koruma sağlamak ve kapsamlı bir strateji izlemek öncelikli maddelerimiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

AFGANİSTAN'A 90 MİLYON DOLARLIK YATIRIM
Afganistan Maden ve Petrol Bakanlığı ile Türkiye Petrolleri (TP), Çalık Enerji ve Bayat Enerji'den oluşan konsorsiyum, Afganistan'ın kuzeyinde petrol ve doğalgaz aranması için anlaşmaya vardı. Afganistan Maden ve Petrol Bakanı Daud Saba, konsorsiyumun 90 milyon dolarlık yatırım taahhüdünde bulunduğunu belirterek, aramaların 2016'da başlayacağını söyledi. TP Genel Müdürü Besim Şişman da "Afganistan'ın potansiyelinin fakındayız" dedi.

TÜRKİYE NAKİLDE HAYATİ KONUMDA
Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç, Türkiye'nin enerji nakil hatlarında bölgesel anlamdaki hayati konumunun önemli olduğunu söyledi. Hırvatistan'ın da küçük bir ülke olsa da konumu sebebiyle önemli bir pozisyonda olduğuna işaret eden Kitaroviç, Akdeniz ve Orta Avrupa arasında bağlantı noktası olduğunu belirtti. Kitaroviç, "İyonya Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı, Trans Adriyatik Boru Hattı ve Krk Adası'ndaki LNG terminali gibi projelerle Avrupa enerji güvenliğine katkı sağlıyoruz" dedi.
ERDOĞAN'IN HEDİYESİNE ÇİPRAS'TAN JEST

YENİLENEBİLİR ENERJİ CENETİ
Arnavutluk Başbakanı Edi Rama Güneydoğu Avrupa ve Balkan ülkelerinin yenilenebilir enerjideki yüksek potansiyeli olduğunu söyledi. Rama, "Batı Balkan ülkeleri geç uygulanan reformlar sebebiyle potansiyelini gerçekleştiremedi. Hâlâ fosil yakıtlarına ve kömür santrallerinden gelen enerjiye bağımlı. Avrupa'da İsveç'ten sonra en büyük hidroelektrik kapasitesine sahip ülke biziz" diye konuştu.

GAZ KAPASİTEMİZ 180 MİLYAR M3
Ukrayna Enerji ve Kömür Sanayi Bakanı Vladimir Demçişin, ülkesinin hali hazırda 60 milyar metreküp doğalgaz taşıdığını belirterek, "Ancak mevcut kapasitemiz 160-180 milyar metreküp" dedi. Zaman içinde bütün enerji sektörünün yapısının değişebileceğini ve bu değişimin beklenenden daha hızlı olabileceğini vurgulayan Demçişin, "Enerjide de zaman içerisinde farklı bir teknolojiye geçilmek istenebilir. İçinde bulunduğumuz durumu anlamalıyız. Ukrayna bir gaz geçiş ülkesi ve hep böyle bilinir. Çok az sayıda insan Ukrayna'nın inanılmaz bir elektrik dağıtım sistemi olduğunu bilmez. Bizim Slovakya'ya ve Polonya'ya elektrik ihraç ettiğimizi bilmezler" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Su akar Türk yapar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN