Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özdemir: Avrupa’da Türkiye’ye bakış taraflı

Londra merkezli think thank kuruluşu BITAF çalışmalara başladı. BITAF’ın başkanı Sedat Özdemir, ‘’Burada siyasi lobi olarak eksiğiz. Buradaki medya, bürokrasi ve parlamentonun beslendiği kaynaklar tek bir kanaldan ve taraflı’’ dedi.

Giriş Tarihi: 20.11.2015 11:27 Güncelleme Tarihi: 20.11.2015 11:28
Özdemir: Avrupa’da Türkiye’ye bakış taraflı

Son dönemde Batı basınında Türkiye hakkında çıkan haberlerdeki dil ve bakış açısı tartışma konusu. Sorunun direk basın kuruluşlarıyla ilgili olduğunu düşünenlerle birlikte asıl önemli meselenin, batı basının Türkiye hakkında bilgi almak için başvurduğu kaynaklar olduğunu söyleyenler de mevcut.

Avrupa'da yaşayan Türk diasporasının dertli olduğu konuların başında da Türkiye'nin iyi anlatılamaması geliyor. Londra'da yaşayan diaspora Türklerinin biraraya gelerek kurduğu British Institution of Turkish Affairs (BITAF) bu boşluğu doldurmayı hedefleyen bir think thank. BITAF'ın temel amacı ise özelde İngiltere daha kapsamlı olarak Avrupa'da Türkiye ve Türkiye'nin ilgili konular hakkında objektif ve bilimsel veri, çalışma, rapor üretmek.

BITAF başkanı Sedat Özdemir İngiltere/Londra'da daha once (Union of European Turkish Democrats) isimli kuruluşta 'siyasi ilişkiler başkanı' olarak görev yaptığını bu süreçte İngiliz siyaseti ile içli dışlı olduğunu söylüyor. Çalışmaları sırasında Türkiye Cumhuriyeti ve Türk kültürünün İngiltere'ye eksik ve taraflı aktarıldığını fark eden Özdemir, '' Yurtdışında yaşayan Türklerin memleket sevgisi özlemlerinden dolayı biraz farklı oluyor ve kendisinin burada otomatik olarak ülkesinin temsilcisi olarak görüyor. Bunların sonucunda biz de neler yapabiliriz diye düşündük. Uzun ve meşakkatli çalışmalardan sonar ortaya BITAF çıktı'' dedi.

DİASPORA VE DEVLET İLETİŞİM HALİNDE OLMALI

Özdemir, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik yaklaşımlarının İngiltere ve dünya kamuoyu tarafından son derece yanlış algılandığını belirtiyor ve ekliyor: ''Buradaki medya, bürokrasi ve parlamentonun beslendiği kaynakların tek bir kanaldan ve taraflı olduğunu gördüm.'' Türkiye ile ilgili algının birinci sebebinin Türk diasporasının zayıflığı olduğuna dikkat çeken Özdemir, ''Yaklaşık 7 milyon civarında Türkiye'den göç etmiş vatandaşımız var, ama diaspora olarak zayıfız. Ne İsrail ne Ermeni ne Hindistan lobisi kadar etkili değiliz, çünkü onlar çok daha iyi organize ve birlik durumdalar. Diasporanın kendi içinde örgütlenmesi ile birlikte ayrıca işin devlet boyutu da var. Diaspora ile devletin sürekli bir iletişim halinde olması gerekiyor'' dedi.

DÜNYA YEZİDİLERİ BİLİYOR TÜRKMENLERİ BİLMİYOR

Tüm dünyanın Yezidileri yaşadıkları sorunlar nedeniyle bildiğini vurgulayan Özdemir, ''Neden? Çünkü basın ve medya o insanların zorluklarını yaşadıklarını tüm dünyaya aktardı. Ancak yine türlü zorluklarla uğraşan Türkmenlerden kimse bahsetmiyor. Biz dünya basını ve kurumlarına yeterince örgütlü, planlı baskı yapmıyoruz. Bu da bizim ayıbımız'' diyor. Ancak sorunun sadece diaspora olmadığının da farkında olduklarını aktaran Özdemir konuyla ilgili şöyle devam etti: ''Tabi sorun iki türlü. Hem bizim iyi organize olamamamız hem batı dünyasının bunları görmezden gelmesi. Ancak bunları tüm dünyaya anlatmak zorundayız. Bu sadece BITAF ile değil, BITAF gibi farklı ülkelerde faaliyet gösteren organizasyonların çalışmalarıyla olacak. Biz BITAF ile diğer diaspora Türklerine de örnek olmak istiyoruz.''

'AVRUPA'NIN İLK TÜRK THİNK THANK'İYİZ'

Avrupa'da ilk Türk Think thank olduklarını söyleyen Sedat Özdemir, sabırla gidilmesi gereken uzun bir yola çıktıklarını da belirtti. Hiçbir siyasi parti ile bağlantılı olmadıklarını tamamen 'none politic' olduklarının altını çizen Özdemir, Türkiye'yi düşünündüklerini, bilimsel ve akademik olarak Türkiye'nin yanında olmak istediklerini söyledi.

BITAF'ın Londra merkezli ve 'British' bir dusunce kurulusu olduğunu özellikle vurgulayan Özdemir, amaçlarının Britanya-Türkiye ilişkilerine katkıda bulunmak olduğunu vurgulayarak, ''Bununla birlikte ağırlıklı olarak Türkiye`nin siyasi yaklaşımlarının ve sosyo-kültürel farklılıklarının anlaşılması, Türkiye ve onun etkisi altındaki coğrafyadaki siyasi ve ekonomik gelişmelerin doğru ve analitik kriterlerde değerlendirilip bunların düzenlenen konferans, panel, seminer gibi organizasyonlar ve uzman kadrolar tarafindan üretilen akademik analiz ve araştırmalar vasıtası ile destekleyip doğrudan Britanya siyasetine ve kamuoyuna, dolaylı olarakta dünya kamuoyuna aktarmayı hedefliyoruz'' diye konuştu.

BİTAF İNGİLTERE PARLAMENTOSU'NDA

BITAF resmi olarak 2015'in Ağustos ayında kuruldu. İlk organizasyonu İngiliz Parlamentosu'nda, 'Değişen Ortadoğu'da Türkiye'nin etkisi ve rolü' başlıklı konferansla gerçekleştirdi. İngiliz milletvekilleri, işadamları ve bazı bürokratların katıldığı konferansın konuşmacısı ise AK Parti Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Metin Külünk'tü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özdemir: Avrupa’da Türkiye’ye bakış taraflı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN