Bakan Tüfenkci·, Türki·ye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı'yı kabul etti·

Giriş Tarihi: 22.12.2015 12:32 Güncelleme Tarihi: 22.12.2015 12:35
Bakan Tüfenkci·, Türki·ye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı'yı kabul etti·

, "BDDK ile görüşüp özellikle kartlarda kademe yapılabilir mi aidatsız kartlar gibi aidatlı kartlar gibi bununla ilgili zaten düzenleme yapılmıştı ama bunu daha genişleterek geniş kesimlerin bilgisine sunma noktasında yeni bir çalışma yapıp hem tüketiciyi hem de bankaları rahatlatabilir miyiz bununla ilgili önümüzdeki günlerde görüşeceğiz" dedi.

, Başkanı Halil İbrahim Balcı ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Kabulde yaptığı konuşmada Tüfenkci, Fırıncılar Odası'nın sorunlarının sadece Fırıncılar Odası'na has sorunlar olmadığını, bütün meslek odalarının ortak sorunları olduğunu belirterek, "Türkiye'de odaların fazlalığından ve bu odaların kendine yeterliliği noktasında ciddi endişeleri var. Bunları aktarmış oldular.

Bizler de bu noktada çalışıp, Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'yla beraber çalışıp yeni düzenlemeler için önümüzdeki günlerde bismillah diyeceğiz" diye konuştu.

"YENİ BİR ZAM YOK GİBİ GÖRÜNÜYOR"

Ekmek fiyatlarına zam konusunun merak edildiğine değinen Tüfenkci, "Yapılan zamlar daha önce yapıldı. Yeni bir zam yok gibi görünüyor. Ama bunu tabi piyasa şartları da belirliyor. Türkiye'nin içerisinden geçmiş olduğu şartları da dikkate aldığımızda esasında vatandaşlarımızın üzerine fazla yük bindirmemek lazım. Bunu söylerken sektörün üzerindeki yükün sektör tarafından çekilmesini söylemek istemiyoruz ama burada dengeyi her zaman koruyup vatandaşın alım gücüyle beraber hareket etmek lazım.

Önemli olan fırıncılar üzerindeki sektörel girdileri ve maliyetleri azaltıcı çalışmalar yapmak. Bununla ilgili istişarelerimizde özellikle hem mesleki yönden yeniden yapılandırma aynı zamanda maliyetler noktasında Gıda, Tarım Hayvancılık Bakanlığı ile beraber ortak çalışılarak neler yapılır ileriki günlerde bunu göreceğiz" dedi.

"BUNUNLA İLGİLİ ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE GÖRÜŞECEĞİZ"

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Tüfenkci, kredi kartı aidatının kaldırılması için Bankalarla ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile görüşeceklerinin hatırlatılması üzerine, "Kredi kartlarıyla ilgili mahkemeler tüketicilerin lehine tüketici hakem heyetleri tüketicilerin lehine kararlar çokça vermeye başladılar. Bu konuyla ilgili bankaların da esasında yeni bir düzenleme yapma ve kendilerini, pozisyonlarını yeniden belirleme gibi talepleri var.

Bununla ilgili BDDK ile görüşüp özellikle kartlarda kademe yapılabilir mi aidatsız kartlar gibi aidatlı kartlar gibi bununla ilgili zaten düzenleme yapılmıştı ama bunu daha genişleterek geniş kesimlerin bilgisine sunma noktasında yeni bir çalışma yapıp hem tüketiciyi hem de bankaları rahatlatabilir miyiz bununla ilgili önümüzdeki günlerde görüşeceğiz" yanıtını verdi.

"250 GRAM EKMEĞİN 1,5 LİRA OLACAK İFADELERİ KESİNLİKLE GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı ise Bakan Tüfenkci'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulunduklarını kaydetti. Kamuoyunda geçmiş günlerde ekmeğin 1,5 lira olacağının gündeme geldiğini ve bunun gerçeği yansıtmadığını hatırlatan Balcı, "2,5 yıldır ekmek fiyatlarında bir değişiklik yok. 250 gram ekmeğin 1,5 lira olacak ifadeleri kesinlikle gerçeği yansıtmıyor.

Bu 2,5 yıl süre içerisinde girdilerimizin artmasıyla bir fiyat değişikliği olacaksa dahi bunun kesinlikle 1 lira 25 kuruşun üzerinde olmayacağını altını çizerek ifade edebiliriz. Onun için halkımızın tedirgin olmasını gerektiren bir durum yok. Ama malumunuz ekmek israfı konusunda ve ekmek maliyetlerinin daha aşağı çekilmesi konusunda gerek Bakanlığımız gerekse Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından önümüzdeki dönemde ciddi çalışmalar yapmamız gerekiyor. Fırın enflasyonunun önüne geçersek ekmek maliyetlerini daha da aşağı çekmiş oluruz" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Tüfenkci·, Türki·ye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı'yı kabul etti·
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN