Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kredi kartları ve mağdurlarına müjde

Bülent Tüfenkçi ları ve dosya masraflarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Tüfenkçi'nin açıklamasına göre Ocak ayında bankalar ve BDDK ile biraraya gelerek neticeye ulaşacaklar.

Giriş Tarihi: 24.12.2015 12:33
Kredi kartları ve aidat mağdurlarına müjde

'MİLYONLARI GEÇTİ'

, Yargıtay'ın tüketici lehine kararlarına rağmen ları ve dosya masraflarını geri almak için Tüketici Hakem Heyetleri'ne başvuran sayısının milyonları geçtiğini belirtti. Tüfenkçi sorunun çözümü için de çalışma başlattıklarını ifade etti.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleri ile bir sohbet toplantısı yapan Bakan Tüfenkci, "Kredi aidatları ve kredi dosya masraflarıyla ilgili Yargıtay tüketici lehine kararlar verdi. Ancak tüketiciler bireysel olarak Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruyor. Hakem Heyetleri çalışamaz noktaya geldi. Bu iki konuyla ilgili başvurulan dosya sayısı 2014 sonu itibariyle 5 milyona yaklaştı. Sorunun vatandaşın bireysel başvuru yapmadan çözümü için Bakanlık olarak bir çalışma başlattık. Bankalar Birliği de aynı konu için bizimle görüşme talebinde bulundu. Onlar da çalışma yapıyor. Ocak ayında hem Bankalar Biriliği hem de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yetkilileriyle bir araya gelip ortak çözüm arayacağız" dedi.


'GEREKİRSE KANUNU DEĞİŞTİRECEĞİZ'

Tüfenkci, "Mesela aidatsız bir kart, dedik. Ama bu kartlar taksit özelliğine sahip olmadığı için neredeyse bu kart talebinde bulunan yok, denecek kadar az. Biz de bakanlık olarak hem taksitlendirme yapan hem de aidatları düşük olan ya da hiç aidatı olmayan kart olsun, istiyoruz. Bununla ilgili bir talebimiz var. Gerekirse kanunu da değiştireceğiz. Önemli bir konu da bankaların tüketiciyi, kartların özellikleri ve aidatları konusunda doğru bilgilendirmeleri. 2014'te Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan 5 milyon 441 bin başvurunun yüzde 90'ını kart aidatları ve dosya masraflarının iadesi oluşturuyor. Bu dosyaların yüzde 95'i de tüketici lehine sonuçlanıyor" yanıtını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kredi kartları ve aidat mağdurlarına müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN