Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlıktan ''

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından () ile ilgili milyonlarca kişiye sahte tebligat gönderildiği ve mağduriyet oluştuğu iddiaları üzerine yazılı yaptı.

Giriş Tarihi: 29.12.2015 16:44 Güncelleme Tarihi: 29.12.2015 17:21
Bakanlıktan 'HGS' açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan yazılı şöyle; "Kamuoyunu meşgulden geçişleriyle ilgili yapılan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

TEBLİGATLARIN 2 YIL BEKLETİLMESİ DİYE BİR UYGULAMA YOK

HGS'den kaçak geçişlerden kaynaklanan cezaların tebligatların yapılması yasal bir zorunluluk olması sebebiyle; Karayolları Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda belirtilen ve idari para cezasını gerektiren fiilin işlendiği tarihi takip eden takvim yılının son günü bitimine kadar idari para cezası verilerek tebliğ edilmediği takdirde idari yaptırım kararı verilemez, verilmiş olanlar düşer.' hükmüne uygun olarak yapılmaktadır. İhlalli geçiş yapan araç sahiplerine yapılan tebligatların 2 yıla kadar bekletilmesi gibi bir uygulama söz konusu değildir.

BAKİYE YOKSA İDARİ PARA CEZASI UYGULANIR

Tebligatların toplu halde gönderilmesi vatandaşın ilk ihlalden itibaren cezasını bir hafta içinde cezasız ödemesi mümkündür. Yapılan her ihlalli geçiş birbirinden bağımsız işlemlerdir. İhlalli geçiş yapan bir araç sahibine idari para cezası uygulansa bile, aynı araç sahibi ücret toplama sistemlerine abone olarak veya var olan hesabına bakiye yüklemesi yaparak yeni geçişlerinde cezalı duruma düşmez. Sürücülerin elektronik posta, SMS gibi iletişim araçlarıyla ve ihlalli geçiş yaptıkları anda OGS ve HGS geçiş gişelerinde gerekli uyarılar sesli ve görsel olarak yapılmaktadır."

"Araç sahiplerinin yasal süresi içerisinde ücret toplama sistemlerine abone olmaması veya abone olsa dahi hesaplarında geçiş ücretlerini karşılayacak yeterli bakiye bulundurmamaları nedeniyle idari para cezası uygulanmaktadır.

PARA CEZLARINDA ARTIŞ YOK

Yüksek meblağlı tebligatlar başta olmak üzere, tüm ihlalli geçişlerden doğan idari para cezaları araç sahiplerinin gerekli özeni göstermemesinden kaynaklanmaktadır. Bunların dışında, ücret toplama sistemlerinden kaynaklı herhangi bir hatalı işlem tespit edilmesi durumunda gerekli düzeltmeler en kısa sürede yapılarak vatandaşlarımızın mağdur olmaları önlenmektedir.

Karayolları Genel Müdürlüğü, yasalar çerçevesinde görev yapmakta olup, otoyollar ve Boğaz Köprülerinden geçiş yapan araç sahiplerine yapılan uygulamalar kanunlarda açıkça belirtilmektedir. İdari para cezalarının katlanması, yükseltilmesi veya geç yapılması gibi bir durum söz konusu değildir. Vatandaşlarımızdan alınan şikayetler yasalar çerçevesinde incelenerek ilgilisine gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlıktan 'HGS' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN