Türkiye'nin en iyi haber sitesi

75'lik babaanne Windows 10'un kahramanı oldu

Giriş Tarihi: 24.1.2016
75'lik babaanne Windows 10'un kahramanı oldu

Torunlarını büyüttükten sonra üniversiteye gitmeye karar veren Sevinç Tuğ, azmiyle Microsoft'un kahramanı oldu. Birincilikle mezun olan Tuğ'un hikâyesini 1 milyon kişi izledi

Microsoft, Windows 10'un dünya lansmanını sosyal sorumluluk kampanyasıyla aynı anda yaparak yeni bir akım başlattı. Hedef, hayallerinin peşinden koşarak fark yaratan insanların hikâyelerini bu yeni sürümle dünyaya duyurmasıydı. Kampanya Türrkiye'de de büyük ilgi gördü ve birbirinden etkileyici hikâyeler paylaşıldı. Microsoft Türkiye Windows İş Grubu Yöneticisi Kadir Şener, "Üreten insanların ürünü olacağız iddiasıyla yola çıktık. Fark yaratanlara yoğunlaştık" diyor. ONunla Harikasın adındaki yarışmaya Türkiye'den 100 kişi katıldı. "Windows 10'un lansmanında bir ünlü değil, hayatını değiştirenler olsun istedik" diyen Şener, ilk üçe giren videolar arasında dikkat çeken profiller olduğunu söylüyor. Torunlarını büyüttükten sonra lise yıllarındaki üniversite hayaline kaldığı yerden devam eden ev hanımı Sevinç Tuğ da bunlardan biri.

BİRİNCİ OLDU

Mimar olmak isterken evlendiği için bu hayalini gerçekleştiremeyen Tuğ, eşinin ölümünden sonra boşlukta kaldığını anlatıyor. "Çocukları, hatta torunları büyütmüştüm. Eşimin ardından çok büyük yalnızlık çektim. Üniversiteye gitmek içimde uhdeydi. Torunuma söyledim ve hazırlanmaya başladım" diyen Sevinç Hanım, ilk denemede tekstil tasarım bölümünü kazandığında ise 68 yaşındaymış. Tuğ, teknolojiyle de yakından ilgili. Windows 10'un yarışmasına gönderdiği videoda şöyle diyor: "Bölümü birincilikle bitirdim. Şimdi ikinci anadal için sınava hazırlanıyorum." 1 milyon kişinin izlediği video yarışmasında ilk 3'e giren isimlerden biri de Microsoft Türkiye'ye yazılım geliştirme uzmanı olarak girmeyi başaran görme engelli Hasan Özdemir. Mahallesindeki bilgisayar tamircisinden format indirmeyi öğrenen Özdemir, birçok dernek ve kursa kayıt olarak kendini geliştirmiş. 17 yaşında Türkiye'nin ilk opera bestecisi olan Murat Ömür Tuncer ise hayallerinin peşinden koşarak Kanada'da konser vermiş.

ÖĞRETMENLERE DESTEK
Microsoft Türkiye, Harikalar Yaratan Öğretmenler projesi ile teknolojiyi kullanarak farklı eğitim modülleri geliştiren öğretmenleri keşfedip, ödüllendiriyor. 300 kişinin başvurduğu yarışmada 5 öğretmen seçilecek. Kadir Şener, kurulum çalışmaları süren Microsoft Vakfı'nın odak noktasında kadın, engelli ve girişimci gençler olacağını söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
75'lik babaanne Windows 10'un kahramanı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN