Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tek faiz için erken

Giriş Tarihi: 27.1.2016
Tek faiz için erken

2016 enflasyon tahminini yüzde 7.5'e çeken Merkez Bankası Başkanı Başçı, tek faize geçmek için erken olduğunu söyledi

ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımının ardından, uluslararası yatırım kuruluşları tarafından 'sadeleşme operasyonuna başla, faiz artır' baskısı altına giren Merkez Bankası, 'acele' etmeyeceğinin mesajını verdi. Bu yılın ilk Enflasyon Raporu'nun basın toplantısında konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonla mücadelenin hükümet ile birlikte kolektif çaba ile gerçekleştirilebilecek uzun vadeli bir süreç olacağını belirterek, para politikasında tek faize geçmek için erken olduğunu söyledi. Başçı, 2016'ya ilişkin enflasyon tahmininin 1 puan yükselterek yüzde 7.5'e çekildiğini, enflasyonun 2017'de yüzde 6'ya geriledikten sonra ancak 2018'de yüzde 5'te istikrar kazanacağını söyledi. Başçı, "Eğer enflasyondaki düşüşü başlatamazsak, bu Türkiye'yi çok daha kötü bir dengeye doğru götürebilir. Onun için elimizde ne varsa, hangi araç varsa o aracı enflasyonu düşürücü yönde kullanmamız gerekiyor" diye konuştu.

ÇİFT HANEYE İZİN YOK

Mevcut para politikası çerçevesinden "memnun" olduklarını ifade eden Başçı, "Tek faize geçmeli miyiz? Tek faizin hangi faiz olması gerektiği ve ayda bir değiştirmenin avantaj ve dezavantajlarına baktığımızda henüz değil. Bu geniş faiz koridoru, küresel oynaklıkların yüksek olduğu dönemlerde bize yardımcı oldu. Özellikle şokların, küresel risklerin nasıl bir hal alacağını görene kadar tek bir faize geçmemek daha doğru" dedi.

GELİR BORÇTAN FAZLA ARTACAK

Asgari ücret ve ücretlerdeki artış nedeniyle harcamaların nominalde artabileceğine işaret eden Başçı, "Onu telafi edecek tarafta da tüketici kredilerinin artış hızı gözle görülür şekilde yavaşladı. O da toplam talebi aşağı yönde etkileyecek. İlk defa bu yıl hanehalkının geliri, borcundan daha hızlı artacak. Bu da arzu edilen bir gelişme" dedi. Bankacılık sisteminde kasımdan bu yana döviz mevduatlarında yaşanan düşüşe dikkat çeken Başçı, dövizden TL'ye geçişin ocak ayında da devam ettiğini vurguladı.

HÜKÜMETE MEKTUP GÖNDERİLDİ

Merkez Bankası, yüzde 5 hedeflenen 2015 enflasyonunun yüzde 8.81 çıkması nedeniyle hükümete açık mektup gönderdi. Mektupta, "Enflasyonun yüzde 5'e kalıcı olarak indirilebilmesi için bütün kurumların son yıllarda gösterilen çabayı kararlılıkla sürdürmesi önem taşımaktadır" denildi.

BAŞÇI'DAN 6 KRİTİK MESAJ

1- Ocakta enflasyon artacak: Enflasyon ocak ayında yükselecek. İlk çeyrekte çift haneye çıkmaması için gayret göstereceğiz.

2- Sonraki üç ayda baz etkisi düşürecek: Şubat, mart, nisan aylarında enflasyonu yıllık bazda düşürücü baz etkisi gözlenecek.

3- Tüm araçları kullanacağız: Enflasyonu yıl sonunda yüzde 7.5'e yaklaştırmak için elimizdeki tüm araçları kullanacağız.

4- Başaramazsak başka dengeye götürür: Yıl sonunda enflasyonda yüzde 7.5'in altında kalabilmek zorundayız, enflasyonda düşüşü başlatamazsak bu Türkiye'yi daha kötü bir dengeye götürür.

5- Kararlıyız: Enflasyonu düşürücü her aracı kullanıp şokların etkisini azaltmak gerekir. Bu konuda kararlıyız.

6- Güçlü bir irade var: Gıda Komitesi Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda enflasyonu düşürücü çaba için hükümet kanadından çok kuvvetli bir irade olduğunu gördüm.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek faiz için erken
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN