Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazda yılan hikâyesi

Gazda yılan hikâyesi

Gazprom'un Türkiye'de özel sektörden gaz ithalatı yapan şirketlere uyguladığı indirime son verme kararı aldığı iddiası yılan hikâyesine döndü. Özel sektör "Bize bildirim gelmedi" diyor

Rus enerji devi Gazprom'un Türkiye'de özel sektörden gaz ithalatı yapan şirketlere uyguladığı indirime son verme kararı aldığı iddiası ortalığı karıştırdı. İndirim kararının iptal edilmesinin arkasında dünyada düşen petrol fiyatları olduğu belirtiliyor. Şirketten net açıklama gelmedi. Türk özel sektörü de indirim kararının iptal edilmediğini söylüyor. Yani ortada tam bir 'yılan hikâyesi' durumu var.

DOĞALGAZ ZENGİNİ ÜLKELER

2015'TE İNDİRİM ALMIŞLARDI
Özel sektör tedarikçileri, Bosphorus Gaz, Enerco Enerji, Batı Hattı A.Ş., Kibar Enerji, Avrasya Gaz ve Shell Enerji Rusya ile 2013'te yapılan anlaşma doğrultusunda yıllık 10 milyar metreküp doğalgaz ithal ediyor. Gazprom, 2015'ten itibaren Türk özel sektör ithalatçılarına yüzde 10.25 indirim uygulamıştı.

DOĞALGAZ FATURASINI DÜŞÜRMENİN YOLLARI

ÖZEL SEKTÖR NE DEDİ?

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, konuyla ilgili karşı taraftan intikal eden herhangi bir resmi bildirim almadıklarını belirterek, "Bu nedenle normal gaz sevkiyatımız belirlenen fiyatlar üzerinden devam ediyor. Anlaşmalarımız uzun vadelidir. Eğer böyle bir konu olursa gerekçeleri analiz edip ona göre adım atarız" dedi. Enerco enerji yetkilileri Gazprom'un şirket için indirim kararını iptal ettiğini reddetti. RİA Novosti haber ajansına konuşan bir Enerco Enerji yetkilisi, "Gazprom'un Türk şirketler için 10.25'lik indirimi iptal ettiğine dair haberler gerçeği yansıtmıyor" diye konuştu.

TÜKETİCİYİ ETKİLEMEYECEK

Gazbir Başkanı Yaşar Arslan, "BOTAŞ ile özel sektörün getirdiği gazın maliyeti ayrı ayrı. Rusya'nın özel sektöre yaptığı indirimi iptal etmesi, yine zarar edilmeyen bir fiyat söz konusu olduğu için tüketiciye yansımayacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazda yılan hikâyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN