Türkiye'nin en iyi haber sitesi

''daki öncesi kredilerden kaynaklandı'

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu Başkanı Akben, Asya Katılım Bankası AŞ'deki ın, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu öncesinde verilen kredilerden kaynaklandığını kaydetti.

Giriş Tarihi: 5.2.2016 00:06 Güncelleme Tarihi: 5.2.2016 01:00
'Bank Asya'daki zarar TMSF öncesi kredilerden kaynaklandı'

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Asya Katılım Bankası AŞ'deki () ın, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu () öncesinde verilen kredilerden kaynaklandığını kaydetti.

Akben, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Toplantısı'nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Akben, TMSF yönetimine geçmeden önce kar açıklayan Bank Asya'nın, fon yönetimindeyken 378 milyon lira zarar etmesinin sebebinin sorulması üzerine, "Bank Asya'daki zarar, TMSF öncesinde verilen kredilerden kaynaklanıyor" ifadesini kullandı.

Banka Asya'nın mali yapısının hemen bir günde kötüleşmediğini, bu durumun bir süreç içerisinde gerçekleştiğini vurgulayan Akben, bankanın TMSF'ye devrolmadan önce zaten küçülmeye başladığını, yaklaşık 100 şubenin daha önce kapatıldığını dile getirdi.

Akben, Bank Asya'nın, TMSF'ye devrolduktan sonra, özellikle takipteki kredilere ayrılan karşılıklar ve devir sonrası yapılan tespitler kapsamında zarar açıkladığını aktararak, halihazırda kredi kullandıramayan, yeni kaynak toplayamayan bankanın giderek küçülmesi ve mali yapısının bozulmaya devam etmesinin doğal olduğunu kaydetti.

Bank Asya çalışanlarının 15 günlük ücretsiz izin kullandırılması konusuna da değinen Akben, iş hacmi daralan ve yeni kaynak yaratamayan bankada, söz konusu çalışanların işten çıkarılması yerine geçici olarak böyle bir çözüm üretildiğini belirtti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bank Asya'daki zarar TMSF öncesi kredilerden kaynaklandı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN