ına yeni

ı yapmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler, her bir satış noktası için Gübre Dağıtıcılık Belgesi alacak.

Giriş Tarihi: 5.2.2016 16:59 Güncelleme Tarihi: 5.2.2016 17:00
Gübre satışına yeni düzenleme

Tescil ve parti numarası yer almayan ambalajlı ürünler piyasaya arz edilemeyecek, ambalajların uyarılar bölümünde "Toprak ve/veya yaprak analizi yaptırılarak kullanılması tavsiye edilir" ibaresi yer alacak.

KAYIT BELGESİ ALINACAK

Gübre ı yapmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler, her bir satış noktası için "Gübre Dağıtıcılık Belgesi" almak zorunda olacak. Bunun için iş yerinin bulunduğu il müdürlüğüne, vergi levhasının fotokopisi ve dilekçeyle müracaat edilecek. İl müdürlüğü tarafından müracaatların değerlendirilip, uygun görülmesi sonucunda Gübre Dağıtıcılık Belgesi iki nüsha halinde düzenlenecek ve biri il müdürlüğünde kalacak. İl müdürlüğü güncel gübre dağıtıcı listesini her yıl Ocak ayı sonuna kadar Bakanlığa bildirecek. Böylelikle gübre satıcı ve dağıtıcılarının kimler olduğu kayıt altında tutulmuş olacak. Gübrenin patlayıcı olarak kullanılması gibi durumlarda, gübreyi satanın kim olduğu anında tespit edilebilecek.

3 AY İÇİNDE ALINACAK

Gübre satışı yapan gerçek ve tüzel kişiler nin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde Gübre Dağıtıcılık Belgesi almak zorunda olacak. Dağıtıcılar, Bakanlık tarafından adına lisans belgesi düzenlenmiş firmaların, tescil belgeli ürünlerini piyasaya arz edecek.Üreticiler üzerinde tescil numarası ve parti numarası yer almayan ambalajlarla piyasaya ürün arz edemeyecek. Ürün ambalajlarının uyarılar bölümünde "Toprak ve/veya yaprak analizi yaptırılarak gübre kullanılması tavsiye edilir" ibaresi yer alacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gübre satışına yeni düzenleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN