Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir şey yapmasak bile % 3.5 büyürüz

2015'teki yüzde 3.5'luk büyümeye dikkat çeken Akkök Holding CEO'su Dördüncü, "Bir şey yapmasak da % 3.5 büyüyoruz. 2016'da % 4.5-5 hedefi sorun olmaz" dedi

Giriş Tarihi: 6.2.2016
Bir şey yapmasak bile % 3.5 büyürüz
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in açıkladığı Türkiye'nin 2016'ya ilişkin yüzde 4.5'lik büyüme hedefi iş dünyasından da destek görüyor. Türkiye'nin iki seçim arasındaki dönemi belirsizlik ve bekleme süreciyle geçirdiğini hatırlatan Akkök Holding CEO'su Ahmet Dördüncü, buna rağmen yüzde 3.5'lik büyüme oranının yakalanmasını önemli bir işaret olarak bulduklarını belirtti. Dördüncü, "Geçtiğimiz günlerde Güngör Uras'ın da yazısında belirttiği gibi Türkiye hiçbir şey yapmadan bile yüzde 3.5 büyümeyi başardı. 2015'te neler oldu? Ukrayna, Suriye, Rusya karıştı. Buna rağmen böyle bir başarı yakalandı. Ben de bu yıl yüzde 4.5'lik büyüme bekliyorum. Seçimsiz süreçte bunu yakalamak hiç sorun olmaz" diye konuştu. Dördüncü, içeride Türkiye'yi aşağı çeken bir gelişme beklemediğini, ancak Çin gibi dış etkenlerin takip edilmesi gerektiğini ifade etti.

YANMAZ AKRİLİKLE BİR İLK

Aksa Akrilik'in 2015'i çok başarılı geçirdiğini ve 2015'te 315 bin tonluk akrilik elyaf üretimiyle dünyanın en büyüğü olduğunu söyleyen Ahmet Dördüncü, bu alanda dünya kapasitesinin yüzde 17-18'ine sahip olduklarını açıkladı. 2015'te 900 milyon dolarlık ciro beklediklerini anlatan Dördüncü, "Pazar payında da yüzde 18-19'lardayız. Aksa'da güçlü bir fikri mülkiyet yeteneği var. Dünyada sadece 5-6 şirketin ürettiği karbon elyafı geliştirdik. Şimdi de yanmayan, tutuşmayan akrilik geliştirdik. Modakrilik dünyada sadece iki şirket tarafından üretiliyor" dedi.

ÇAYCIMIZ BİLE HEDEFLERİMİZİ BİLMELİ
Aksa Akrilik, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından düzenlenen "Kurumsal Yönetim Ödülleri"nde, Kurumsal Yönetim Endeksi'nde yer alan 50 şirket arasında ilk 3'e girdi. "Bu ödül, sizin bütün paydaşlarınıza karşı adil olduğunuzu ve itibar getirdiğinizi gösteriyor" diyen Ahmet Dördüncü, şöyle konuştu: "Kurumsal yönetim anlayışımız 10 üzerinden 9.50 puan aldı. Şeffaflığımız, paydaşlarımıza karşı sorumluluğumuz şirketin her kademesindeki arkadaşlarımıza sirayet etmiş olmalı. Çaycımızın bile gelecek hedeflerimizden, nereye gitmek istediğimizden haberdar olması gerekir, amacımız bu."

AR-GE'YE YILDA 40 MİLYON $
2015'te 300 milyon dolarlık toplam yatırımların içinde Ar-Ge'ye 40 milyon ayrıldığını söyleyen Dördüncü, yeni ürün hakkında şu bilgileri verdi: "Bu tamamen katma değerli ihracata yönelik bir ürün. Otel duvarları, perdeler bu ürünle yapılıyor artık. Dört mühendisimiz 2 yıllık bir çalışma sonucu geliştirdi. Bu yıl test edip satışlara başlanacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir şey yapmasak bile % 3.5 büyürüz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN