Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Türkiye, Küresel Merkezi haline dönüşmeli"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı , İstanbul Ticaret Odası’nda () düzenlenen 'Karayolu Taşımacılığında Verimlilik ve 2023 Vizyonu' konulu toplantıya katıldı.

Giriş Tarihi: 9.2.2016 15:15
Türkiye, Küresel Lojistik Merkezi haline dönüşmeli

Hükümetin ve Taşımacılık Master Planı ile uyumlu olarak kara, hava, deniz, demiryolu taşımacılığının tamamını içeren lojistik ve taşımacılık sektörünü bu yılın stratejik sektörü olarak belirleyen İstanbul Ticaret Odası, sektörle ilgili talep ve önerilerini Bakan Yıldırım'a aktardı.

'da yapılan toplantıda Bakan Yıldırım, "Sektörün değişen ulaşım şartlarına ve iş yapma koşullarına göre kendisini yenilemesi gerekir. Değişimi okuyamayan, geleceği inşa edemez. Birbirini tamamlayan ve entegrasyonu sağlayan bir ulaşım altyapısı kurabilirsek ülkemiz de bundan istifade eder" dedi.Bakan Yıldırım, sektörün ihtiyaçlarının istişare edilmesi için bir danışma kurulu oluşturulması önerisine de olumlu yaklaştıklarını kaydetti.

ÇAĞLAR: "TÜRKİYE, KÜRESEL LOJİSTİK AKTARMA MERKEZİ OLARAK JEOSTRATEJİK KONUMUNU JEOSTRATEJİK FIRSATA DÖNÜŞTÜREBİLİR"

İstanbul Ticaret Odası Başkanı ise son on üç yılda ulaştırma sektöründe yaşanan ilerlemelerinin Türkiye'yi 'Yeni Türkiye'ye hazırladığını belirtti.

Başkan Çağlar yaptığı açıklamada, "Ne kadar üretirseniz üretin. Ya da pazarlamada ne kadar başarılı olursanız olun. Bir ekonomi, taşımacılık noktasında düğümleniyorsa o ekonomide sorun var demektir. Sayın Bakanımız yaptığı çalışmalarla Türkiye'nin jeostratejik konumu gerçeğini 'jeostratejik fırsat'a çevirmek için stratejiler ortaya koydu. Türkiye'nin küresel lojistik aktarma merkezi olmasında hava, deniz ve demiryollarıyla birlikte karayolu taşımacılığının ülkemizin küresel lojistik aktarma mekezi olmasının ayrılmaz parçasıdır" dedi.

AB ENGELLERİ KALDIRILMALI

"Hakikaten anlaşılır gibi değil. Hem bizim maliyetimizi artırıyorlar. Hem de kendilerine yansıyan faturayı kabartıyorlar" diyen Çağlar, AB'nin karayolu taşımacılığında kota ve geçiş izinleri gibi engellerin kaldırılması gerektiğini belirterek, "İnsan var, mal var, taşımacı var, ticaret yapılacak ama AB mevzuatı gelip önümüzü tıkıyor. AB'nin bir an evvel, her iki tarafa da zarar veren bu yaklaşımı terk etmesini bekliyoruz" çağrısında bulundu.

Toplantıda sektörün taleplerini dinleyen ve yanıt veren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı 'a İstanbul Ticaret Odası'nın sektörel beklentileriyle ilgili kapsamlı rapor sunuldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye, Küresel Lojistik Merkezi haline dönüşmeli"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN