Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kristal nesli kadınlarını Meclis'e çekeceğiz

900 üyeye ulaşan KA.DER'de yeni yönetim, gözünü genç kadınlara dikti. Meclis'teki kadın temsil oranını yüzde 50'lere çekmeyi hedefleyen dernek, 18-30 yaş arası kadınlara daha fazla söz hakkı ve liderlik eğitimi verecek

Giriş Tarihi: 14.2.2016
Kristal nesli kadınlarını Meclis'e çekeceğiz
Sahibi olduğu KRM Danışmanlık ile uzun yıllar şirketlerle ihtiyaç duydukları yetenekleri bir araya getiren Sunay Karamık, şimdi de "Meclis'e daha çok kadın vekil gerekiyor" diyerek Türkiye'nin dört bir yanındaki genç kızların peşine düştü. Yaklaşık 20 yıl önce katıldığı Kadın Adayları Destekleme Derneği'ne (KA.DER) Aralık 2015'te Genel Başkan seçilen Karamık, iddialı hedefler ve bunlara ulaşmak için yol haritaları belirlemiş. "Meslek hayatım boyunca Z kuşağı veya kristal nesil denilen gruplarla yakından çalıştım. Onları iyi tanıyorum. Sanılanın aksine apolitik değiller, sadece sağlıklı bir bencillikleri var" diyen yeni başkan, çok yakında sıkı kampanyalarla kamuoyunun dikkatini çekeceklerini söylüyor.

CEPHEDEN GELİYORUM

Bazı çevrelerin politik geçmişine atıfta bulunarak, "Nasıl olur da KA.DER'in AK Partili bir başkanı olur" şeklindeki eleştirilerini anlamsız bulduğunu söylüyor Karamık. "KA.DER'in bence tam da buna ihtiyacı var. Ben aktif politikada kadın olmayı bizzat deneyimledim. Cepheden geliyorum. Kadınların nasıl annelikle kariyerleri arasında bırakıldığını biliyorum. Siyasette daha yukarılara gelebilmemiz için ne gibi engeller olduğunu gördüm" diyor. Kadın olmayı her türlü kimliğin üstünde tuttuğunu ancak mevcut siyaset koşullarının buna pek de izin vermediğini üstüne basa basa vurguluyor. Karamık'a göre bu tabloyu yıkacak tek yöntem, partiler üstü bir kadın dayanışması. "Daha çok kadın kulisi, kadın lobisi yapılmalı" diyor. Bu nedenle KA.DER'in yol haritasındaki ilk madde, partilerin kadın kollarıyla işbirliğine gidilip üst yönetimlere siyasetin kadının günlük sorumluluklarına uygun yapılandırılması için baskı yapmak olarak belirlenmiş.

GENÇLERE LİDERLİK EĞİTİMİ

Yol haritasındaki ikinci madde, genç kızlara liderlik eğitimi vermek. Karamık'ın gözlemlerine göre 18-30 yaş arasındaki bu kuşak nasıl yaşamak istediği ve savunduğu hayat görüşüyle ilgili net fikirlere sahip. Ancak yeterince dinleyenleri yok. Ödüllü yarışmalarla Karamık'ın deyimiyle 'piramidin tabanı'nı harekete geçirmeyi planlıyor KA.DER. Sosyal medya kullanılarak gençlik grupları oluşturulacak. Liderlik eğitimleri verilecek. Nasıl bir Türkiye istediklerine dair fikirler, projeler eşliğinde yarıştırılacak. Hazırlanan platformla hedeflerini duyuracaklar. Karamık, "Genç kızların 'ben de yapabilirim' demelerini istiyoruz" diyor.

HER BAŞARILI KADININ ARKASINDA BİR ERKEK...
KA.DER'e göre kadın temsilinin önündeki en büyük engel toplumsal cinsiyet meselesi. O nedenle derneğin 9 kişiden oluşan yeni yönetimi, yol haritasındaki adımlardan birini de toplumsal cinsiyet eğitimine ayırmış. Burada da hedef 18-30 yaş arasındaki genç erkeklere eğitimler vererek bir baba, ağabey, eş olarak çevrelerindeki kadınları Meclis yolunda desteklemelerinin önünü açmak. Sunay Karamık, "Bu erkek egemen zihniyet, erkek değişmeden değişmeyecek. Meclis'teki yüzde 15'i temsil eden kadınlardan eşit temsil, eşit ücret, kadın istihdamı, kadın cinayetleri ve şiddet konularında daha aktif olmalarını bekliyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kristal nesli kadınlarını Meclis'e çekeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN