Türkiye'nin en iyi haber sitesi

25 milyar $'ı yönetecek

Mustafa Koç'un koltuğuna oturan , enerji grubundaki başarısı ile öne çıktı. Grup gelirinin yarısını, kârının ise üçte birini enerji sektöründen sağladı

Giriş Tarihi: 23.2.2016
25 milyar $'ı yönetecek
Koç Holding'de dümene Ömer Koç geçti

Koç Holding'de, 21 Ocak'ta geçirdiği ani kalp krizi ile hayatını kaybeden Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un koltuğuna, 2008 yılından bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüten ve Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu Tüpraş'ın Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Ömer M. Koç oturdu. Koç Holding tarafından yapılan açıklamada, Ali Koç'un ise Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak atandığı açıklandı. 2015 sonu itibarıyla aktif büyüklüğü 25 milyar dolar olan (72.9 milyar TL) Koç Holding'de enerji grubunun yüzde 53 payı bulunuyor.

BAYRAĞI İLERİ TAŞIYACAĞIM


Türkiye'nin ekonomik ve sosyal kalkınmasında bu denli önemli bir paya sahip olan ve uluslararası arenada ülkemizi başarıyla temsil eden bir topluluğun ve ailenin mensubu olmaktan onur duyduğunun altını çizen , "Sevgili ağabeyim ve Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa V. Koç'u çok erken ve zamansız kaybetmenin derin acısını içimizde taşırken, kendisini bir kez daha rahmetle anıyorum. Bizlere emanet ettiği bayrağı daha da ileriye taşımayı hem bir sorumluluk hem de bir görev olarak görüyorum. Önümüzdeki dönemde de Koç Topluluğu olarak, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmayı sürdürürken, küresel arenada ülkemizi yeni başarı hikâyeleri ile buluşturacağımıza yürekten inanıyorum" dedi.

ENERJİDE TARİH YAZDI

Ömer Koç, Tüpraş'ın Akdeniz'in en rekabetçi rafineri şirketi olması yolunda, üretim kapasitesi artışı, enerji verimliliği, Ar-Ge gibi birçok konuda atılımlar gerçekleştirdi. Koç, şirketin "Fuel Oil Dönüşüm Tesisi" projesine liderlik etti. 3 milyar dolarlık bu tesis, Türkiye'nin cari açığını yıllık 1 milyar dolar düşürecek. Koç Holding'in 2015 yılı satış gelirinin yüzde 45'ini, net kârının ise üçte birinden fazlasını sağlayan Tüpraş, geçen yıl net kârını yüzde 75 artırarak 2.5 milyar liraya çıkardı.

KOLEKSİYONER KİŞİLİĞE SAHİP

Koç ailesinin kültür, sanat ve tarih alanındaki atılımlarının ardındaki isimlerden biri olan Ömer Koç, dünyanın en önemli koleksiyonerleri arasında gösteriliyor. Ömer Koç'un İznik çinileri, Osmanlı eserleri, otoportrelerin yanı sıra geniş bir kitap ve tablo koleksiyonu bulunuyor. Merhum halası Sevgi Gönül'den kendisine miras kalan Sadberk Hanım Müzesi'yle de ilgilenen Ömer Koç, Yapı Kredi Sanat Yayınları'nın da yönetiminde bulunuyor. 2009 yılında Koç Holding'deki hisselerinin bir kısmını satarak ortaklık payını yüzde 2.79'dan 1.79'a düşüren Ömer Koç, 92.8 milyon lirayı sanat ve kültür alanında kullanacağını açıklamıştı.

SOSYAL KALKINMA İÇİN ÇALIŞTI

Bir ülkenin gelişimi için sadece ekonomiye dayalı atılımların yeterli olmadığını her fırsatta vurgulayan Ömer M. Koç, "Kültür-sanat ve eğitime yönelik işler, yan alanlar olmaktan çıkarılarak toplumsal hayatımızı tamamlayıcı unsurlar haline getirilmelidir" hedefiyle ülkemizin sosyal kalkınmasını destekleyecek sayısız çalışmaya katkı sağlarken, pek çok projeyi hayata geçirdi. Vehbi Koç Vakfı'nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Ömer M. Koç, 2015 yılı itibarıyla Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı'nı üstlendi. 2007'den bu yana Türk Eğitim Vakfı'nın (TEV) Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürütüyor.

İş hayatına satış elemanı olarak başladı

Lise eğitimini Robert Koleji'nde tamamladı

1985'te Columbia'da Yunan Filolojisi eğitimini bitirdi


1989'da Columbia Üniversitesi'nden MBA derecesi aldı

İş hayatına 1985'te Kofisa şirketinde satış elemanı olarak başladı

1989'da Ramerica Int. Inc.'de satış elemanı olarak görev yaptı

1991-2004 arasında Gazal A.Ş.'de müdürlük ve Koç Holding'de farklı görevler üstlendi

2006 yılında Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi olan Ömer M. Koç, 2008'de şirkete başkan oldu
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
25 milyar $'ı yönetecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN