İş dünyası şiddete 'dur' diyecek

Giriş Tarihi: 28.2.2016
İş dünyası şiddete 'dur' diyecek

BM'nin Kadının Güçlenmesi Prensipleri'ne 61 şirketle katılan Türkiye, ilk 5'e girdi. Şimdi de kadına karşı şiddeti durdurmak için ortak hareket başlatılıyor

Birleşmiş Milletler'in Küresel İlkeler Sözleşmesi (Global Compact) ile UN Women ortaklığında başlatılan ve sadece özel sektöre yönelik olan bir inisiyatifi var. Adı: Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs). Global Compact'a halen 309 şirketle imzacı olarak katılan Türkiye, WEPs'te çok hızlı bir atağa geçti. Konu kadın olunca sorunların çok hızlı çözümü yönünde görüş birliğine varan özel şirketler 7 ana başlığa sahip bu prensiplere uyacağına söz verdi. Öyle ki çok kısa sürede 61 şirketin imza atmasıyla Türkiye 56 ülke arasında 5'inciliğe yükseldi. Üstelik öyle başarı öyküleri ortaya çıktı ki, mart ayında New York'ta yapılacak dünya çapındaki foruma kalabalık bir heyetle davet edildi.

10 YENİ ŞİRKET KATILDI

Türk şirketlerinin uluslararası prensiplere imza atmakta öyle çok da aceleci davranmadığına tanık olduk bugüne kadar. Peki WEPs'in alameti farikası neydi de kısa sürede dünyada ilk 5'e giriverdik? Bunda hükümetten sivil toplum kuruluşlarına kadar topyekûn başlatılan toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik bilinçlendirme çalışmalarının büyük payı var. Aralarında Borusan, Borsa İstanbul, Eczacıbaşı, Garanti Bankası, Rönesans Holding, Yeşim Tekstil, Zorlu Holding, Ünlü&Co gibi dev şirketlerin bulunduğu bu 61 firma cinsiyet eşitliği sağlanmasında liderlik edeceğine, kadın-erkek herkese eşit davranacağına, onlara eşit sağlık, güvenlik, eğitim ve refah ortamı sağlayacağına, tüm bunlar için yapılan çalışmaları destekleyeceğine dair söz verdi. UN Women Programı'nın Türkiye yetkililerine göre bu yıl 10 şirket imza atarak bu halkaya dahil oldu. Hepsinden önemlisi de bu şirketler tüm tedarik zincirlerinde kadın girişimcilerin kurduğu firmalardan alım yapacaklarını da taahhüt ettiler.

AİLE İÇİ ŞİDDETE SON

Türkiye'deki BM Kadın Birimi, Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu'nu da kurdu. Bunun içinde de dev şirketlerin önde gelen yöneticileri, iş insanları, üniversiteler var. Grupta yer alan TÜSİAD ve Sabancı Üniversitesi geçtiğimiz aylarda aile içi şiddete son verilmesi için bir eğitim rehberi hazırladı. Şimdi bu rehberdeki program, pilot şirketlerde uygulanmaya başlanacak.

NUR GER İŞ DÜNYASI SÖZCÜSÜ
Çalışma Grubu'nda yer alan isimlerden biri de Suteks'in Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger. Suteks, WEPs'e imza atan ilk KOBİ. Nur Ger, 2 yıl WEPs'in İş Dünyası Sözcüsü olarak atandı. UN WEPs Liderlik Grubu'na da dahil edilen Ger, aynı zamanda, 15-16 Mart 2016'da New York'ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri Yıllık Konferansı'na davet edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş dünyası şiddete 'dur' diyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN